Lewica rozpoczyna od tematyki światopoglądowej



Pierwszym tematem w kampanii wyborczej Zjednoczonej Lewicy jest problematyka Kościoła Katolickiego. Krzysztof Gawkowski wraz z zastępcą prezydenta Anną Mackiewicz mówili o potrzebie wyprowadzenia lekcji religii ze szkół. Lista postulatów jest jednak znacznie dłuższa – likwidacja Funduszu Kościelnego, opodatkowanie księży, czy likwidacja etatów kapelanów.

 

,,Szkoły budować, księży opodatkować” – pod takim hasłem ruszyła dzisiaj ogólnopolska akcja Zjednoczonej Lewicy. Na specjalnej ulotce pojawia się porównanie, że za 1,5 mld zł, które wydaje państwo na katachezę można by utworzyć 37,5 tys. nowych miejsc w żłobkach.

 

– Coraz więcej nas jest przeciwko finansowaniu kościoła z budżetu państwa – mówiła na dzisiejszej konferencji prasowej Anna Mackiewicz, kandydatka Zjednoczonej Lewicy na posłankę – Myślę, że trzeba się wsłuchać w głos środowisk oświatowych, gdzie coraz częściej przymusza się nauczycieli wbrew ich prawom, do określenia zaangażowania swojej wiary. Ogranicza się realizację innych przedmiotów, a w sytuacji, w której coraz rzadziej w ramach realizacji podstawy programowej wychodzą do kina, teatru, czy Filharmonii, a w dalszym ciągu trzy dni są wolne, aby pójść na rekolekcje do kościoła. Mamy dużo sygnałów, że od tego zależy ocena.

 

Ratusz się odcina

Mackiewicz zapytana, czy zarzuty lewicy kierowane są też do szkół podległych miastu Bydgoszcz przyznała – Jeżeli chodzi o szkoły bydgoskie jest różnie. Jest łatwiej w porównaniu ze szkołami w mniejszych miejscowościach. W dalszym ciągu nie jest rozwiązana sprawa tego, że lekcja religii powinna być pierwsza lub ostatnia, niektóre szkoły dają sobie z tym radę, ale czym jest szkoła większa tym jest trudniej.

 

Zdaniem Mackiewicz główną winę za ten stan rzeczy ponosi państwo. Dyrektorzy miejskich szkół podlegają jednak prezydentowi Miasta Bydgoszczy, stąd też zwróciliśmy się z prośbą o odniesienie się do tych zarzutów do ratusza.

 

Na samym wstępnie rzecznik prezydenta Marta Stachowiak stwierdza, że prezydent Anna Mackiewicz przebywa na urlopie, stąd też jej wypowiedzi należy traktować jako osoby prywatnej, a nie reprezentantki prezydenta Bruskiego.

 

 -Przepisy prawa oświatowego nie nakładają na dyrektorów szkół obowiązku organizowania lekcji religii/etyki na pierwszej bądź ostatniej lekcji. Dyrektorzy często układają plan tak, że lekcje religii są na początku lub na końcu dnia co powoduje, że niekiedy spotykają się z zarzutem że zachęcają tym samym uczniów do nie chodzenia na religię/etykę. Decyzje w tej sprawie podejmuje autonomicznie dyrektor szkoły. Religia może być organizowana pomiędzy innymi zajęciami ale szkoła jest zobowiązana zapewnić opiekę uczniom, którzy na nią nie uczęszczają – wyjaśnia Marta Stachowiak.

 

Nietypowy urlop pani prezydent

Swoje poglądy światopoglądowe prezydent Anna Mackiewicz wyrażała na konferencji prasowej odbywającej się po południu. Dwie i pół godziny wcześniej reprezentowała jednak prezydenta na inauguracji roku szkolnego w Technikum Kolejowym działającym przy BSW. Zabrała tam też głos przed wiceprzewodniczącym Rady Miasta Bydgoszczy, czyli zgodnie z przyjętymi zasadami grzeczności, jako przedstawiciel prezydenta Bydgoszczy. Następnie Mackiewicz uczestniczyła w Miejskim Rozpoczęciu Roku Szkolnego w Zespole Szkół nr 19, gdzie przedstawiona została jako zastępca prezydenta.

 

Zastępczynia prezydenta Bruskiego twierdzi, że uczestniczyła w obu uroczystościach prywatnie.

 

Podatki nie tylko dla księży

Pytany przez jednego z dziennikarzy o sprawy gospodarcze kandydat Krzysztof Gawkowski wyraził pogląd, że należy rozważyć wprowadzenie 40% podatku dla najwięcej zarabiających, co jest postulatem odpowiedzialnej lewicy. W ten sposób więcej środków trafiłoby na pomoc socjalną dla najsłabszych.