W dniu 16 lutego 1919 roku w Trewirze podpisano traktat pokojowy, który utrzymywał zawieszenie broni po I wojnie światowej. Ważne jego zapisy dotyczyły jednak Wielkopolski i Kujaw, gdzie uznano zdobycze powstańców, co w praktyce oznaczało zwycięstwo tego powstania. Tę datę przyjmuje się zatem za zakończenie Powstania Wielkopolskiego.
Traktat wzywał przede wszystkim do zakończenia zbrojnego konfliktu polsko-niemieckiego, o co postulował francuski marszałek Ferdinand Foch, który był pod wpływem Romana Dmowskiego. Praktycznie jednak w pierwszych godzinach po jego przyjęciu Niemcy nasilili działania zbrojne. Dzień później 17 lutego stoczono ciężkie walki pod Rynarzewem. Powstańcy stawiali jednak zaciekły opór i 18 lutego udało im się przejąć pod Rynarzewem niemiecki pociąg pancerny, który otrzymał imię ,,Danuty”.
Po dalszych działaniach dyplomatycznych i dzięki zawziętemu oporowi powstańców rozejm ten wszedł w życie. W dniach późniejszych dochodziło co prawda do incydentów zbrojnych, nie mniej jednak formalnie od tego momentu m.in. Inowrocław stał się częścią państwa polskiego.
W dniu 28 czerwca w Wersalu pod Paryżem podpisano ostateczny traktat, który przyznawał Polsce poza Wielkopolską także Pomorze. Do Polski na mocy Traktatu Wersalskiego wróciło także Nakło nad Notecią i Bydgoszcz.