Naukowcy zbadają szczegółowo osadę z czasów rzymskich

Mapy Google

Być może wkrótce dowiemy się więcej jak wyglądało życie w Karczynie (na terenie gminy Inowrocław nieopodal gminy Kruszwica) przed 2 tys. lat. Archeolodzy uważają, że osada z tamtego okresu ulegała dużym wpływom Rzymu. Przez Kujawy w tamtym okresie przebiegał słynny Bursztynowy Szlak.

W latach 2002-2010 Karczyn badała Ekspedycja Archeologiczna Instytutu Prahistorii z UAM w Poznaniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydowało się wesprzeć finansowo przeprowadzenie analiz badań z tamtego okresu. Dzięki temu możliwe będzie wykonanie badan bioarcheologicznych z użyciem DNA. Pozwoli to dowiedzieć się z kim spokrewnione były osoby pochowane na tych ziemiach oraz nawet jaką miały dietę.

 

Ekspedycja z Uniwersytetu Adama Mickiewicza przed kilkoma latami odkryła, że sposób chowania zmarłych był daleki od zwyczajów panujących wówczas na ziemiach dzisiejszej Polski. Znaleziono także dwa gigantyczne grobowce, największe do tej pory odnalezione na Kujawach. Okrzyknięto je ,,grobami książęcymi”. Co jednak najbardziej zadziwia naukowców, to chowanie w nich zarówno osobników dorosłych oraz dzieci, co jest niespotykanym obrządkiem pochówku.

 

Według atropologów wśród pochowanych znajdują się wojownicy, którzy jeździli konno. Takie wnioski wysnuwają oni po charakterystycznych zmianach na kościach.

 

Dalsze badania dzięki wsparciu ministerstwa będą prowadzić pracownicy poznańskiego UAM.