Dzisiaj mija 34 rocznica wprowadzenia stanu wojennego przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego. 13 grudnia 1981 roku bydgoszczanie zebrali się na Placu Kościeleckich na eucharystii u ojców Jezuitów, aby modlić się za Ojczyznę. W tym miejscu ludzie Solidarności ponownie zebrali się dzisiaj, aby podziękować za łaski wobec Polski, ale też spojrzeć w przyszłość.
Przed rozpoczęciem eucharystii w kruchcie kościoła złożono kwiaty pod tablicą dziękczynną za siły jakich doświadczyli ludzie Solidarności w latach 80-tych.
Po wprowadzeniu stanu wojennego przez generała Jaruzelskiego służby państwowe przeprowadziły masowe aresztowania i internowania osób mogących stanowić zagrożenie dla ówczesnej władzy.
Podczas dzisiejszej modlitwy za Ojczyznę pamiętano także o postaci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, który był kapelanem Solidarności, a następnie zginął w dziwnych okolicznościach, zamordowany przez funkcjonariuszy aparatu władzy. Modlono się o szybkie ogłoszenie go świętym.
– Bądźmy zwolennikami tych wartości, o które walczyliśmy w stanie wojennym i wokół których tworzyliśmy Solidarność – mówił w homilii jezuita o. Mieczysław Łusiak, kapelan bydgoskiej Solidarności. Wielu mogły zaskoczyć jego słowa, w których przypominał, że tych wartości nie można utożsamiać jednoznacznie z żadną partią polityczną – Nam się wydaje, że patriotyzm polega na tym, że jestem zwolennikiem tej czy innej partii politycznej. Z tego rodzi się fanatyzm przed którym przestrzegał bł. ks. Jerzy Popiełuszko i Jan Paweł II.
– Jak przyjmiecie tą prawdę to będziecie atakowani z różnych stron, że nie jesteście zwolennikami danej partii. Będziecie wówczas autentycznymi obrońcami prawdy i tych wartości – zaznaczał, przypominając nauki księdza Jerzego i polskiego papieża – Chcemy przypomnieć, że na czołgi odpowiadaliśmy ciepłą herbatą w termosie. Odpowiadaliśmy naukami św. Jana Pawła i bł. ks. Jerzego i dlatego zwyciężyliśmy nad komunizmem.
Na zakończenie o. Łusiak odniósł się do słów wypowiedzianych w Bydgoszczy przez ks. Jerzego Popiełuszkę, w ostatnim w jego życiu publicznym wystąpieniu – Aby zło dobrem zwyciężać i zachować godność człowieka, nie można walczyć przemocą.
Kapłan przy tym wyraził pogląd, iż sprawy w Polsce zmierzają w dobrym kierunku.