Petycje według nowego prawa – poradnik

Fot: sxc.hu

W niedziele 6 września 2015 roku weszła w życie ustawa określająca zasady składania i rozpatrywania petycji. Senacka inicjatywa jest pierwszą próbą uregulowania zasad funkcjonowania petycji w obronie publicznym, przy tym nakładająca konkretne procedury działania przez organy administracji publicznej. Przedstawiamy najważniejsze założenia nowej ustawy.

Prawo składania petycji gwarantuje każdemu obywatelowi Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w artykule 221. Chcąc, aby nasze wystąpienie zostało uznane za petycje w świetle ustawy o której mowa, powinniśmy jasno określić w treści, że mamy do czynienia z petycją. W praktyce wystarczy odpowiedni nagłówek z napisem ,,petycja”.

 

Petycję możemy wnosić w interesie publicznym, naszym prywatnym lub za zgodą osoby, której interesu dotyczyć ma wystąpienie.

Konieczne jest wskazanie miejsca zamieszkania lub siedziby osoby składającej petycję lub reprezentanta, gdy mamy do czynienia z grupą obywateli lub podmiotów.

 

Ważne jest także wskazanie adresata petycji, od którego oczekujemy reakcji. Nie może mieć ona bowiem formy Listu Otwartego bez wskazania adresata.

 

Instytucje publiczne będą zobowiązane po otrzymaniu petycji umieścić ją na swoich stronach internetowych oraz udzielić odpowiedzi bez zbędnej zwłoki, ale nie później niż w ciągu 3 miesięcy. W przypadku, gdy złożonych zostanie kilka petycji o podobnej treści, rozpatrujący może podjąć decyzję o połączeniu postępowań.

 

Petycje można składać także drogą elektroniczną.