Życiorys tego bydgoszczanina był dość bogaty, bo brał m.in. udział w Powstaniu Wielkopolskim, a wcześniej wydawał w Bydgoszczy polskojęzyczne media, najbardziej jednak utkwił w pamięci jeszcze żyjącym bydgoszczanom ze swoich publikacji w ,,Dzienniku Wieczornym”, gdzie pisał o mało znanej historii Bydgoszczy. Został honorowym członkiem TMMB.
Służył Polsce, dążąc do odzyskania przez nią niepodległości – służył także i Bydgoszczy, szukając jej tożsamości. Wincenty Gordon był na pewno jednym z wybitniejszych bydgoszczan żyjących w XX wieku.
Wincenty Gordon urodził się w 1900 roku w Bydgoszczy i w tym samy mieście zmarł w roku 1982. Był zatem przez całe życie związane z miastem nad Brdą. Pochodził z biednej rodziny, co wymusiło na nim już w dzieciństwie podjęcie pracy, aktywnie udzielał się też w harcerstwie. Od 1917 roku pracował w drukarni ,,Dziennika Bydgoskiego”, jedynej polskojęzycznej gazety, która była w opozycji do pruskich władz. W tym okresie wspierał wiele inicjatyw budzących polskiego ducha w zaborze pruskim. Po wybuchu Powstania Wielkopolskiego jako 18-latek był łącznikiem i sanitariuszem.
Gdy w styczniu 1920 roku Bydgoszcz wróciła do granic Polski, wówczas Gordon zaangażował się w rozwój harcerstwa w naszym mieście. Po wybuchu II wojny światowej walczył w szeregach 1. Dywizji Piechoty Samodzielnej Grupy Operacyjnej ,,Wyszków”. Po porażce Wojska Polskiego w Kampanii Wrześniowej, wrócił w październiku do Bydgoszczy i podjął pracę w Warsztatach Kolejowych (dzisiejsza PESA).
Równocześnie działał w konspiracji w Armii Krajowej i w Szarych Szeregach. Jako pracownik zakładów kolejowych podejmował działania sabotażowe.
Po wojnie pracował w Zakładach Energetycznych, zaś w czasie wolnym badał historię Bydgoszczy. Stale publikował w ,,Dzienniku Wieczornym”, jego teksty zostały opublikowane także w ,,Kalendarzu Bydgoskim” Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Robił to wszystko z wielką pasją, a z jego dorobku korzystamy do dzisiaj. Został uhonorowany honorowym członkostwem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Honorową odznakę nadało mu też Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Bydgoszczy.
Tekst ukazał się poraz pierwszy na portalu PopieramBydgoszcz.pl pt. ,,Kim był Wincenty Gordon?”