Przypominamy zasady gospodarki odpadami w Bydgoszczy



Przypominamy zasady gospodarki odpadami w Bydgoszczy

Dość duża liczba dzikich wysypisk na naszych ulicach pozwala podejrzewać, że zasady prowadzonej w Bydgoszczy polityki ,,śmieciowej” nie są wszystkim znane. Z tego też powodu pozwalamy sobie przypomnieć najważniejsze kwestie.

Sprawy związane z zawieraniem umów z odbiorcami odpadów załatwia za nas miasto. Właściciele nieruchomości są natomiast zobowiązani uiszczać opłaty na konto ratusza zgodnie ze stawkami przyjętymi przez Radę Miasta. W tej kwestii nie będziemy się jednak rozpisywać, gdyż po ponad półtora roku funkcjonowania tego systemu, zostało wszystko tutaj właściwie już uregulowane.

 

Na potrzeby rozpisanego przez miasto przetargu miasto zostało podzielone na sektory (większa konkurencja na rynku miała zmniejszyć ceny usług). Właściciel każdej nieruchomości powinien otrzymać w formie papierowej harmonogram odbioru odpadów od firmy, która wygrała postępowanie przetargowe w danym sektorze. Harmonogram można pobrać także ze strony internetowej prowadzonej przez Urząd Miasta – http://www.odpady.czystabydgoszcz.pl/szukaj (w wyszukiwarkę należy wpisać ulicę).

 

Ogólne założenia systemu zakładają, że odpady zmieszane odbierane są maksymalnie co 14 dni (w zabudowie wielorodzinnej co 7 dni). Częściej niż raz w miesiącu odbierane są worki posegregowanymi odpadami. Raz na miesiąc firmy odbierają także odpady wielkogabarytowe (np. stare lodówki, czy telewizory). Każdy właściciel nieruchomości może dodatkowo raz na rok poprosić o odbiór odpadów budowlanych. Dodatkowo w okresie od 15 kwietnia do 31 października odbierane są cyklicznie odpady zielone, czyli np. skoszona trawa.

 

Jeżeli pojawią się u nas częstsze potrzeby – np. trzeba się pozbyć starej lodówki – to codziennie w godzinach 8:00 – 20:00 możemy się udać do jednego z PSZOK, gdzie możemy zostawić bezpłatnie nieczystości.

 

W praktyce zatem nieracjonalne wydaje się tworzenie dzikich wysypisk, gdy każdy odpad odbiera od nas wyłoniona przez miasto w przetargu firma. Musimy sobie zdawać bowiem sprawę z tego, że usuwanie nielegalnych wysypisk generuje dodatkowe koszty, które pokryte muszą być z pobieranej od nas co miesiąc opłaty śmieciowej. Może się zatem okazać w przyszłości, że będzie trzeba jej wysokość podnieść.

 

Adresy PSZOK:

ul. Inwalidów 45 – Remondis

ul. Smoleńska 154 (Corimp)

ul. Podmiejska 4 (ZGO ,,Green”)

 

Ponadto chcielibyśmy zauważyć, że właściciele firm odbierających śmieci zauważają, że cały czas wiele brakuje mieszkańcom do doskonałości przy właściwym segregowaniu. Właściciel firmy Remondis stwierdził, że tylko 40% odpadów odbieranych przez jego przedsiębiorstwo właściwie posegregowano. To może w przyszłości także wpłynąć na zwiększenie kosztów systemu gospodarki odpadami w Bydgoszczy.

 

Zachęcamy do lektury miejskiej strony – http://www.odpady.czystabydgoszcz.pl

W szczególności zakładki ,,Rady na odpady”, gdzie dokładnie wyjaśnione jest – co należy do jakiego worka wrzucać.