W czwartek obradowała Rada Miejska w Wągrowcu (województwo wielkopolskie), na posiedzeniu której z inicjatywy radnego Tomasza Kruka przyjęto stanowisko w sprawie poparcia dla rewitalizacji linii kolejowej nr 356.
Linia kolejowa nr 356 w Wągrowcu ma znaczenie wręcz symboliczne, a to za sprawą, iż zdaniem wielu ekspertów jej rewitalizacja na odcinku Poznań – Wągrowiec, jest najlepiej przeprowadzoną w ostatnich latach w Polsce.
W latach 2011 – 2013 przeprowadzono modernizację trasy na odcinku Poznań Wschód – Wągrowiec o długości 52 km, którą w połowie sfinansowano z funduszy Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013. Jej następstwem jest znaczące skrócenie czasu podróży, zwiększenie częstotliwości połączeń i liczby pasażerów oraz przebudowa infrastruktury dworcowej i peronowej na stacjach położonych przy ww. trasie. Dzięki modernizacji jeżdżące tą trasą ekologiczne szynobusy stały się dla mieszkańców Wągrowca i okolicznych miejscowości popularnym, masowo wykorzystywana środkiem transportu m.in. do miejsc pracy, szkół oraz uczelni wyższych. Ich lepszej obsłudze służyć będzie także finalizowana właśnie modernizacja Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Wągrowcu, pozwalająca na powiązanie połączeń kolejowych (wyremontowany dworzec) i autobusowych (przystanki komunikacji miejskiej i międzymiastowej), samochodowych (nowe miejsca parkingowe) oraz rowerowych (ścieżka dla jednośladów) – czytamy w stanowisku Rady Miejskiej w Wągrowcu. Wczoraj radni zajmowali się też kwestią udzielenia absolutorium burmistrzowi za rok 2014 i dużo uwagi poświęcono w tej dyskusji inwestycjom w infrastrukturę kolejową na terenie miasta Wągrowca.
Rada Miejska w Wągrowcu wyraża zdecydowane poparcie działań zmierzających do rewitalizacji linii kolejowej nr 356 na odcinku Gołańcz – Bydgoszcz – piszą radni z Wągrowca – Jesteśmy przekonani, że dalsza modernizacji linii nr 356 w kierunku Gołańczy oraz – przez Kcynię i Szubin – do Bydgoszczy pozwoli nie tylko na lepsze skomunikowanie ze stolicą sąsiedniego województwa, ale i wpłynie na zrównoważony rozwój obu regionów, znacząco poprawiając możliwości inwestycyjne oraz dostęp do rynku pracy, placówek oświatowych czy dóbr kultury mieszkańców miejscowości położonych na ww. trasie.
Ze strony wągrowieckich samorządowców padły deklaracje, że to nie koniec wsparcia na rzecz rewitalizacji kujawsko-pomorskiego odcinka linii kolejowej nr 356.