RPO a inwestycje kolejowe

Linia kolejowa nr 356 na trasie Bydgoszcz – Szubin – Kcynia – granica województwa wielkopolskiego została wstępnie zakwalifikowana do Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Po części spowodowane było to oczekiwaniami organizacji społecznych, do których pomimo oporu władz wojewódzkich, skłoniła się Komisja Europejska. Duży wpływ na podział RPO będzie miał jednak cały czas niechętny tej inwestycji Urząd Marszałkowski.

Kilka tygodni temu Zarząd Województwa przyjął tzw. SZOOP, czyli Szczegółowy Opis Osi Priorytetowych RPO, który jest dość mocno komentowany w Bydgoszczy, z powodu niekorzystnych dla tego miasta zapisów. Z punktu widzenia inwestycji jaką będzie linia kolejowa nr 356, zapisy SZOOP są neutralne, gdyż ważniejszy tutaj będzie inny dokument, który cały czas jest na etapie budowy.

 

Na inwestycje w transport kolejowy według RPO kujawsko-pomorskie uzyskało prawie 51 mln euro, czyli ponad 200 mln zł. Orientacyjny koszt remontu linii kolejowej nr 356 w całości wynosiłby około 100 mln zł, przy czym zapewne jakiś procent inwestycji byłby finansowany z innych źródeł, w tym z PKP PLK, zarządzającej tymi torami. Środki na na inwestycje kolejowe będą rozdzielane na drodze konkursowej, ale warunkiem wzięcia udziału w takim postępowaniu będzie uwzględnienie w ,,Kujawsko-pomorskim planie spójności drogowej i kolejowej”.

 

Ten dokument będzie tutaj najważniejszy. Opracowuje go zespół powołany 15 grudnia ubiegłego roku przez marszałka Piotra Całbeckiego, który tworzą pracownicy Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu oraz przedstawiciele jednostek mu podległych. Od kilku tygodni Urząd Miasta Bydgoszczy podejmuje zabiegi, aby w skład tego zespołu weszła osoba wskazana przez tą jednostką, aby powstały plan uwzględniał także potrzeby Bydgoszczy.

 

Bydgoszcz linię kolejową nr 356 uważa natomiast za jeden z priorytetów dla miasta. Taką uchwałę intencyjną przyjęli w lutym radni, zaś w oficjalnych pismach ratusza ta linia pojawia się jako oczekiwany element projektu o roboczej nazwie BiT City II. Warto, aby ,,Kujawsko-pomorski plan spójności drogowej i kolejowej” stał się elementem zainteresowania i stałego opiniowania przez stowarzyszenie ,,Komunikacja”, które skupia samorządy z Wielkopolski i powiatu nakielskiego.

 

Dzisiaj (9 lipca) Bydgoszcz rozpoczyna na Błoniu pracę pracę budowlane, gdzie powstać ma za kilka tygodni stacja kolejowa wraz z pętlą autobusową, czyli zintegrowany węzeł przesiadkowy, która ma obsługiwać linie kolejowe nr 131 i 356.