W 95-tą rocznicę z refleksją w przyszłość

– Bydgoszcz jest naszym wspólnym darem i naszym wspólnym obowiązkiem – mówił w czasie uroczystości 95-tej rocznicy powrotu naszego miasta do Macierzy prezydent Rafał Bruski. Przypomniał on ile wysiłku musieli włożyć Polacy po 1920 roku, aby budować pomyślność Bydgoszczy już w państwie polskim. Ich dorobek powinien z kolei zdaniem prezydenta być zobowiązaniem dla nas w budowaniu pomyślności Bydgoszczy w przyszłości.

 

Po mszy odprawionej przez biskupa Jana Tyrawę ze Starego Rynku na Plac Wolności wyruszył uroczysty przemarsz, na czele którego stała orkiestra wojskowa, a tuż za nią marszem podążała kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego, za którą z kolei pojawiły się liczne poczty sztandarowe. Były to pierwsze oficjalne uroczystości po remoncie mostu Staromiejskiego, na którym wojsko i poczty prezentowały się dzisiaj w sposób szczególnie dumny.

 

Od zakończenia koszmaru I wojny światowej i podpisania Traktatu Wersalskiego na Bydgoszczą rozjaśniała jutrzenka wolności. O jej znaczeniu, o umiłowaniu polskości przez bydgoszczan pod pruskim zaborem, świadczy chyba najlepiej wielka feta przygotowana na cześć wkraczających do miasta żołnierzy – mówił na placu wolności prezydent Rafał BruskiPolska ludność w Bydgoszczy długo przygotowywała się na ten dzień. Miasto było bogato udekorowane, pod okiem miejskich ogrodników upleciono ponad 5 tys. girland, członkowie Polskiego Czerwonego Krzyża przygotowali żołnierską kantynę, mieszkańcy okolicznych wsi dostarczali potrzebną żywność.

 

Następnie prezydent zrelacjonował wydarzenia równo sprzed 95-lat. Co ciekawe, w 20 stycznia 1920 roku także przypadał we wtorek – Witając polskie oddziały na Starym Rynku 20 stycznia 1920 roku, a był to jak dzisiaj wtorek, doktor Jan Biziel reprezentujący polskie społeczeństwo powiedział – Wyście kość z kości, krew z krwi naszej. Witamy was symbolem gościnności polskiej: chlebem i solą. Wdzięczność jaką z waszego przybycia czujemy wylewamy w okrzyk – Niech żyje Wojsko Polskie.

 

W uroczystościach udział wzięli samorządowcy z różnych opcji politycznych, parlamentarzyści, młodzież szkolna oraz czujący potrzebę uczcić tę ważną datę w dziejach swojego miasta bydgoszczanie.

 

Dzisiejszy dzień dla Bydgoszczy jest swego rodzaju świętem niepodległości, gdyż tamtemu pokoleniu bydgoszczan na wolność przyszło czekać ponad rok dłużej, gdyż 11 listopada 1918 roku przyszłość grodu nad Brdą była nieznana.

 

{gallery}stories/2015/1/20-stycznia{/gallery}

 

Geneza 20 stycznia

W listopadzie 1918 roku rozpoczęło się budowanie odrodzonej Polski na ziemiach Królestwa Polskiego i Galicji. Niemcy nie chcieli jednak oddać ziem przez siebie zagrabionych w rozbiorach – Wielkopolski, Kujaw, Pomorza i Śląska. W grudniu 1918 roku wybuchło w Poznaniu Powstanie Wielkopolskie, zaś w 1919 roku pod Paryżem rozpoczęto kongres pokojowy, w którym Polskę reprezentował Ignacy Jan Paderewski i Roman Dmowski. W czerwcu 1919 roku zawarto ostateczny pokój w ramach Traktatu Wersalskiego, który zakładał powrót Bydgoszczy do Polski. Postanowienia tego traktatu związane z naszym miastem weszły w życie właśnie w dniu 20 stycznia 1920 roku, gdy z rana nastąpiła ewakuacja wojsk niemieckich, zaś po południu wkroczyli polscy żołnierze – czego pamiątkę dzisiaj obchodziliśmy.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”//www.youtube.com/embed/ooLhHMu2wAQ” frameborder=”0″ allowfullscreen ]