W Bydgoszczy przygotowują się do igrzysk w Los Angeles

Zawisza Bydgoszcz jest to najlepsze miejsce w Polsce – nie kryje zachwytu bydgoskimi obiektami sportowymi Marcin Petr, główny trener lekkoatletyki polskiej kadry Olimpiad Specjalnych. W Bydgoszczy trwa zgrupowanie przed XIV Światowymi Letnimi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych w Los Angeles.

 

W sierpniu Bydgoszcz była gospodarzem Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które zrobiły na polskim środowisku tak duże wrażenie, że zdecydowano się zorganizować nad Brdą zgrupowanie przed Los Angeles.

 

– Kujawsko-pomorskie jest jednym z naszych silniejszych oddziałów, które organizuje praktycznie co roku zawody rangi ogólnopolskie Olimpiad Specjalnych – wyjaśniała Joanna Styczeń-Lasocka na konferencji prasowej, dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych w Polsce – Myślę, że tak przyjazne miasto i tak przyjazny region, to jest coś czego potrzebują nasi zawodnicy i nasi trenerzy.

 

W Olimpiadach Specjalnych mogą brać udział osoby z intelektualną niepełnosprawnością niezależnie od wieku. Najważniejsza jest bowiem chęć rywalizacji sportowej oraz przełamywanie własnych barier wewnętrznych.

 

– Nasza reprezentacja będzie się składała z 60 zawodników w 15 dyscyplinach sportu – tłumaczy odpowiadająca za przygotowanie polskiej kadry Małgorzata StrzałkowskaW Bydgoszczy jest 90 zawodników, czyli rozszerzony skład reprezentacji. Są różne uwarunkowania zdrowotne i emocjonalne zawodników, które właśnie tutaj w Bydgoszczy sprawdzamy.

 

Do tego dochodzi 27 trenerów i członków ekipy medycznej. Igrzyska w Los Angeles odbędą się w dniach 24 lipca – 2 sierpnia pod patronatem prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy. W Polsce Olimpiady Specjalne aktywnie wspiera żona prezydenta RP Anna Komorowska – pierwsze damy zawsze były życzliwe temu dziełu.

 

– Jesteśmy fundacją założoną przez rodzinę Kenedy, gdyż jedna z sióstr prezydentem Kenedy była osobą z niepełnosprawnością intelektualną – wyjaśniała początki ruchu Olimpiad Specjalnych na świecie Styczeń-Lasocka. W Los Angeles igrzyska odbywały się 31 lat temu, ale wówczas Polska z powodów politycznych w nich nie uczestniczyła.

 

Wojewoda na treningu piłkarek

 

Zawisza Bydgoszcz jest to najlepsze miejsce w Polsce, jeżeli chodzi o przygotowania do tego przedsięwzięcia, jakim jest start w lekkoatletyce w światowych igrzyskach Olimpiad Specjalnych. Mamy tutaj świetne warunki i wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że możemy to robić. Pracujemy od rana do wieczora, aby ten nasz start był jak najlepszy – mówi o przygotowaniach trener lekkoatletów Marcin Petr.

 

Każdy ma równe szanse

Rywalizacja odbywa się w grupach kilkuosobowych o podobnych możliwościach. Jak podkreślała Małgorzata Strzałkowska, chodzi o to, aby różnice w osiągnięciach biorących w bezpośredniej rywalizacji wynosiły do 10%.

 

Ze złotych medalistów sierpniowych zawodów w Bydgoszczy, wylosowano 60 reprezentantów i 30 przedstawicieli grupy rezerwowej. Zdaniem organizatorów każdy medal jest równy. Chodzi bowiem o to, aby dać wszystkim równe szansę.

 

– Z całego serca, bardzo szczerze, jestem również waszą ambasadorką. Życzę wam powodzenia w tych olimpiadach, żebyście wrócili z medalami, z dobrymi wrażeniami, umocnieni w swojej wielkiej wartości, bo w sobie ją nosicie. Sam fakt, że się decydujecie chodzić na treningi i udział w zawodach mimo waszej niepełnosprawności – życzyła powodzenia uczestnikom zgrupowania wojewoda Ewa Mes, która zaprosiła już reprezentantów Polski do naszego regionu – Przekonana jestem, że po powrocie będziemy was gościć w Bydgoszczy.

 

Zawodnicy do turnieju w Los Angeles przygotowują się także korzystając z pozostałej miejskiej infrastruktury sportowej i rekreacyjnej. Kolarzom spodobał się szczególnie Myślęcinek.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/7cJPNXmLvH0″ frameborder=”0″ allowfullscreen ]