Sędziwój Pałuka, najwybitniejszy z rodu Pałuków, założył miasto, o którym pierwsze wzmianki pojawiły się w 1365 roku. Ta data przyjęta została jako rok powstania miasta, które świętuje obecnie 650 lecie. Oczywiście mowa o Szubinie.
Szubin liczy dzisiaj niecałe 10 tys. mieszkańców. Właściwie od zawsze miasto to związane było funkcjonalnie z Bydgoszczą. Miasto położone zostało pomiędzy dwoma małymi rzeczkami: Gąsawką i Białą Strugą. W przeszłości miało nawet status miasta powiatowego, dziś jest natomiast częścią powiatu nakielskiego.
Główne uroczystości 650 lecia Szubina rozpoczną się w piątek, gdy zaplanowana została uroczysta sesja Rady Miejskiej. W niedziele zaś przez miasto przejdzie parada mieszkańców pt. ,,Od średniowiecza do współczesności”. Później w ruinach zamku odbędzie się festyn średniowieczny oraz koncert, którego gwiazdą będzie Adelibanda.
Sędziwój Pałuka i jego związki z Węgrami
Flaga Szubina składa się z kolorów czerwonego-białego-zielonego, zupełnie jak barwy narodowe Węgier. Wcale nie musi być to przypadkowy zbieg okoliczności, gdyż Sędziwój utrzymywał kontakty polityczne z dynastią Andegawenów. To on po śmierci Kazimierza III Wielkiego udał się na Węgry, skąd wrócił z św. Jadwigą, późniejszą żoną Władysława Jagiełły i królową Polski, w trudnym okresie wojen z Zakonem Krzyżackim.
Sędziwój Pałuka urodził najprawdopodobniej w Wąsoszu, miejscowości leżącej w granicach dzisiejszej gminy Szubin.