Czy 11 listopada będziemy świętować kiedyś po amerykańsku, czyli bawiąc się i radując? Nie kryje takiego pragnienia dyrektor Hotelu pod Orłem Hanna Kowalska. W piątek 11 listopada w hotelu i jego obrębie poczujemy się jak w latach 20-tych i 30-tych.
Był to okres, w którym Święto Niepodległości miało szczególnie wielką wagę dla Polaków. W końcu dopiero co się odrodziła Rzeczypospolita po ponad wieku zaborów. Wielka zabawa odbywać będzie się wewnątrz hotelu, ale zabytkowe samochody, grupy rekonstrukcyjne sprawią, że bydgoszczanie klimat tamtego okresu poczują przechodząc chociażby ulicą Gdańską. Pod hotelem pojawi się marszałek Józef Piłsudski, zaś w Secesyjnym Domu Handlowym Retro będzie można nabyć przedmioty pochodzące z okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Hotel pod Orłem obchody Święta Niepodległości organizuje po raz szósty – W tym roku pojawi się największa do tej pory liczba grup rekonstrukcyjnych – zapowiada Hanna Kowalska, dyrektor Hotelu pod Orłem – Po raz pierwszy staramy się pokazać kulturę narodów mieszkających w okresie między wojennym. Chcemy pokazać, że Bydgoszcz lat 20-tych nie była hegemoniczna, ale na jej sukces pracowały różne narodowości.
W menu restauracji hotelowej pojawią się zatem dania kuchni niemieckiej i żydowskiej. W godzinach 13:30 – 14:30 w Sali Malinowej posłuchać będzie można koncertu żydowskiego. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny dla mieszkańców.
Odpowiadający za sprawy rekonstrukcyjne Marek Zwiefka zapowiada natomiast, że po raz pierwszy w Bydgoszczy pojawi się replika przedwojennej ciężarówki Fiat621. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że rekonstruktorzy, którzy przyjadą tym wehikułem do Bydgoszczy przywiozą dodatkowo armatę. Z Gdańska przyjechać planują rekonstruktorzy w mundurach kolejarskich z okresu dwudziestolecia. Porządku na zabawie pilnować będzie patrol policyjnych, również w strojach z tamtej epoki.
Rekonstruktorzy zaprezentują mundury z całego przekroju dwudziestolecia międzywojennego. Zobaczymy zatem jak w bój chodzili ubrani Powstańcy Wielkopolscy czy żołnierze Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera.
Wspominany Secesyjny Dom Handlowy Retro mieścić będzie się w altanie przy Parku Kazimierza Wielkiego. Nabyć będzie można w nim ogólnie mówiąc starocie – szkło, porcelanę, pocztówki, stuletnie rękawiczki, czy wieszak z nieistniejącego już Teatru Miejskiego. Dodatkowo stanie też wóz na drewnianych kołach, w którym rozdawane będą jabłka.
– Z jabłek Polska słynie i słynęła w dwudziestoleciu międzywojennym. Przeżywają one swój renesans w kuchni – wyjaśniała dyrektor Kowalska. Dodatkowo rozdawane będą gościom obchodów specjalne kotyliony.
W organizację zaangażują się też harcerze, którzy będą z jednej strony bawić dzieci, ale również będą nadawać w świat sygnał radiowy, informujący o tym, że Bydgoszcz świętuje – Już w latach 20-tych,a dokładnie w 1923 roku harcerze zbudowali urządzenie iskrowe, przez co mieli później problemy ze służbami – opowiadał o tradycjach bydgoskiego harcerstwa harcmistrz Witold Błasiak. Planuje się w piątek pokazać około 90 eksponatów poświęconych radiu. Około 36% podejmowanych w ubiegłych latach łączności miało wymiar zagraniczny. W ubiegłym roku dość popularne okazały się łączenia z Brazylią.
– W cały świat idzie dzięki temu informacja, że Bydgoszcz bawi się w klimacie świątecznym – podkreśla Hanna Kowalska – Być może dojdziemy do tego, że kiedyś będziemy się bawić jak W stanach Zjednoczonych. Wspólnie z ByLOT-em udaje nam się zrobić coś co nie dzieje się w innych miastach Polski.
Bydgoska Lokalna Organizacja Turystyczna organizuje natomiast w piątek na Starym Rynku Obywatelskie Obchody Święta Niepodległości. Odbywają się one zatem zaledwie kilka kroków od terenu działań Hotelu pod Orłem, co tylko ubogaca ofertę dla bydgoszczan. Na starówce gościć będą przede wszystkim ułani, odbędą się inscenizacje przekazania władzy w Bydgoszczy przez Niemców Polaków, czyli przeniesiemy się do stycznia 1920 roku. Szerzej o imprezie ByLOT piszemy – W Święto Niepodległości będzie można nabyć kolekcjonerską monetę.