Na Kujawach rodzi się inicjatywa ustanowienia Narodowego Dnia Zgody

fot. Wikimedia Commons

13 lipca 1666 roku na przedpolach Inowrocławia miała miejsce Bitwa pod Mątwami, będąca punktem kulminacyjnym rokoszu Lubomirskiego. W wyniku bratobójczej walki zginęło ponad 4 tys. żołnierzy. Osłabiło to w efekcie polską armię, gdyż wielu zabitych walczyło wcześniej w Danii i na Ukrainie pod dowództwem hetmana Stefana Czarneckiego. Za kilka tygodni obchodzić będziemy 350-tą rocznicę tej bitwy.

 

Bitwa pod Mątwami zapisała się do tragicznych kart polskiej historii, a pamięć o niej powinna być przede wszystkim przestrogą, do jakich skutków może doprowadzić bratobójcza wojna. Wokół Stowarzyszenia im. Księcia Kazimierza Kujawskiego zrodziła się inicjatywa, aby dzień 13 lipca w całej Polsce obchodzić jako Narodowy Dzień Zgody.

 

W porządku obrad zaplanowanej na poniedziałek sesji Rady Miejskiej Inowrocławia pojawił się projekt apelu, który inowrocławscy radni mieliby skierowanie do Sejmu Rzeczypospolitej, który mógłby stosowną uchwałę w sprawie dnia 13 lipca przyjąć.

 

Są w naszej historii wydarzenia wzniosłe, którymi słusznie szczycimy się i celebrujemy ich kolejne rocznice. Są jednak także wydarzenia dramatyczne, o których nie możemy zapomnieć, choćby z tego względu, że powinny być one dla nas przestrogą przed wojną polsko-polską. Do kategorii tych wydarzeń należy Bitwa pod Mątwami – czytamy w projekcie stanowiska Rady Miejskiej – Niech pamięć o tym bolesnym wydarzeniu z naszych dziejów będzie dla nas, współczesnych, przestrogą, ale i drogowskazem postępowania w sytuacjach trudnych, wymagających rozwagi, porozumienia i zgody narodowej.