Prezydent Duda o bydgoskim marcu: Pokazał on słabość reżimu komunistycznego



Fot: Marek Brodowski

W sobotę 19 lipca mijała 35 rocznica pobicia działaczy Solidarności przez milicję w budynku dzisiejszego Urzędu Wojewódzkiego. Rangę tegorocznych uroczystości podkreślił list napisany przez prezydenta Andrzeja Dudę do uczestników obchodów.

 

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10:00 przy ulicy Dworcowej 87. Miejsce to jest historyczne, bowiem w tym miejscu 35 lat temu rolnicy walczyli o rejestrację swojego związku zawodowego. Żeby zrozumieć to wydarzenie trzeba się cofnąć rok wcześniej, do sierpnia 1980 roku – po fali strajków władze PRL zgodziły się podpisać słynne porozumienia, na mocy których zarejestrowany został niezależny robotniczy związek zawodowy Solidarność. Od początku roku 1981 o związek zawodowy skupiający rolników walczono na Kujawach. Od 16 marca w siedzibie Wojewódzkiego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego chłopi prowadzili strajk okupacyjny. W geście solidarności z nimi 19 marca działacze Solidarności robotniczej, z dzisiejszym senatorem Janem Rulewskim, udali się na posiedzenie Wojewódzkie Rady Narodowej, do dzisiejszego budynku Urzędu Wojewódzkiego, aby tam podjąć dialog z władzą. Do rozmów nie doszło, gdyż zdecydowano się użyć przemocy fizycznej wobec związkowców.

 

Kryzys bydgoski, nazwany również prowokacją bydgoską, w sposób szczególny ukazał słabość fundamentów, na których opierał się reżim komunistyczny – napisał w liście prezydent Andrzej Duda – Brutalny atak ZOMO w siedzibie WRN w Bydgoszczy miał przerwać protest przeciwko niedopuszczeniu do rozmów ze stroną rządową ludzi Solidarności i członków oczekującego na rejestrację niezależnego związku rolników.

 

Głowa państwa podkreśla – I dzisiaj, mimo że żyjemy w radykalnie innej rzeczywistości, wciąż aktualne pozostają płynące z tej przeszłości przesłania. Mówią one o fundamentalnym znaczeniu obywatelskiego zaangażowania i wartości idei, z której wyrosła Solidarność.

 

Do uczestników uroczystości napisał również list prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

 

 

 

Przewodniczący NSZZ Solidarność Leszek Walczak, w sali Urzędu Wojewódzkiego, gdzie przed 35 laty działy się wydarzenia bydgoskiego marca, wręczył zasłużonym odznaczenia ,,Medal Solidarności – Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego”. Otrzymali go: Agnieszka Babkiewicz, Aleksandra Bilecka, Wiesława Sagalarz, Jerzy Bucholc, Sławomir Sieradzki, Marek Szczepaniak, Piotr Zajdlewicz i Włodzimierz Szmudź.