Pod koniec lipca Ministerstwo Rozwoju opublikowało rozbudowaną wersję tzw. Planu Morawieckiego, którego celem doprowadzenie do dynamicznego rozwoju polskiej gospodarki. Pojawiają się w nim ciekawe zapisy dotyczące Bydgoszczy.
Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (taka jest pełna nazwa tego dokumentu) jest przede wszystkim diagnozą obecnego stanu polskiej gospodarki – Przez ostatnie 10 lat polska gospodarka rozwijała się w relatywnie szybkim tempie, zwłaszcza na tle innych państw Unii Europejskiej. Jednakże, na skutek niekorzystnych uwarunkowań zewnętrznych, a także z uwagi na wyczerpywanie się w Polsce prostych rezerw wzrostu uruchomionych po transformacji ustrojowej (tania siła robocza, środki zewnętrzne, w tym z UE), przy braku nowych czynników napędowych, wzrost gospodarczy w ostatnich latach spowolnił – czytamy.
W dokumencie pojawiają się również propozycje, w jaki sposób sprawić, aby polska gospodarka przyśpieszyła. Jeden z pomysłów zakłada budowę w oparciu o szkoły Państwowej Straży Pożarnej Centralnej Bazy Magazynowej, która byłaby ważnym elementem bezpieczeństwa państwa – Budowa Centralnej Bazy Magazynowej (CBM) – utworzenie centrum logistycznego na potrzeby OL/OC zwanego CBM w oparciu o szkoły PSP w Bydgoszczy, Częstochowie oraz Krakowie; celem utworzenia CBM jest zapewnienie wsparcia ludności cywilnej w warunki do przeżycia zarówno w sytuacjach kryzysowych, klęsk żywiołowych, jak również podczas zagrożeń militarnych.
Plan Morawieckiego dużo uwagi poświęca również potrzebie rozwoju infrastruktury. Mowa tutaj chociażby o drogach wodnych i planie budowy węzłów multimodalnych łączących transport wodny z kolejowym. Duży potencjał do lokalizacji takiego rozwiązania może mieć Bydgoszcz.
Szersza analiza dostępna na łamach PopieramBydgoszcz.pl – Analizujemy rozbudowaną wersję Planu Morawieckiego