Ważna dla lotniczej Bydgoszczy rocznica



26 maja 1916 roku bydgoski magistrat wydzierżawił niemieckim władzom wojskowym. Rozpoczęła się budowa infrastruktury lotniczej. W tym roku przypada zatem stulecie bydgoskiego lotniska.

Początki bydgoskiego lotniska to rok 1916, gdy niemieckie dowództwo wojskowe uznało za potrzebne rozwijanie potencjału wojskowego poprzez budowę bazy lotniczej w Bydgoszczy. Sam plan pojawił się co prawda już w 1911 roku, ale jego realizacja miała miejsce dopiero po wybuchu I wojny światowej.

 

W liście z 8 marca Ministerstwo Wojny w Berlinie zwróciło się do władz Bydgoszczy z poleceniem wykupu 120-hektarów ziemi na potrzeby lotniska. Wytypowano pod ten cel tereny położone po południowej stronie szosy szubińskiej, czyli m.in. dzisiejsze Zakłady Lotnicze nr 2. Odkupów ziemi dokonano na przełomie marca i kwietnia. Dość szczegółowo te działania opisuje w XIX Tomie Kroniki Bydgoskiej Arkadiusz Kaliński. Z jego opracowania dowiadujemy się, że bydgoski magistrat płacił około 2,5 tys. marek za hektar ziemi. Wykupiony teren dniu 26 maja 1916 roku wydzierżawiono niemieckim władzom wojskowym. Na przełomie 1916 i 1917 roku powstawała zabudowa powierzchni hangarów. Powstawały one w kształt podkowy, ograniczone od zachodu linią kolejową Bydgoszcz – Inowrocław. Później Niemcy wybudowali również od strony północnej infrastrukturę koszarową na potrzeby stacjonującego na lotnisku garnizonu.

 

Więcej na łamach PopieramBydgoszcz.plStu lecie bydgoskiego lotniska