Zbliżają się obchody 695 rocznicy procesu polsko-krzyżackiego



W najbliższy czwartek w inicjatywy Inowrocławskiego Klubu Dyskusyjnego odbędą się obchody zakończenia procesu polsko-krzyżackiego o Pomorze Gdańskie, który toczył się na Kujawach. Będą pokazy rycerskie oraz prelekcje historyczne.

W 1320 roku król Władysław Łokietek zawnioskował o sąd papieski w kwestii przydziału Pomorza Gdańskiego, które zajmował Zakon Krzyżacki. Łokietek wcześniej zjednoczył ziemie polskie po rozbiciu dzielnicowym, ale odrodzone królestwo było dość słabe, aby na drodze wojennej sprostać krzyżakom. Proces zakończył się w 1321 roku wyrokiem korzystnym dla Polski, ale Zakon Krzyżacki go nie respektował, odkładając zwrot Pomorza.

 

Uroczystości rozpoczną się 11 lutego o godzinie 11:00 mszą w kościele św. Mikołaja w Inowrocławia. Po jej zakończeniu zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca proces polsko-krzyżacki w Inowrocławiu. Następnie ruszy przemarsz do Muzeum im. Jana Kasprowicza gdzie przewidziane są pokazy rycerskie oraz konferencja naukowa:

mgr Edmund Mikołajczak “Inowrocław miejscem procesu – o Inowrocławiu z początku XIV wieku”

dr hab. Adam Szweda –“Proces inowrocławski z perspektywy polskiej”

prof. dr hab. Sławomir Jóźwiak “Proces inowrocławski z perspektywy krzyżackiej”

mgr Maciej Basiński “Parafia Św. Mikołaja w Inowrocławiu – zarys dziejów”

prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski “Krzyżacy jako wspólnota zakonna – o Krzyżakach inaczej”.

 

Współorganizatorem obchodów jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Patronat honorowy objął Starosta Inowrocławia Tadeusz Majewski.