W środę w Kościele Katolickim rozpocznie się Wielki Post, z tej okazji biskup bydgoski Jan Tyrawa zwrócił się do wiernych w diecezji z listem. Podejmuje on w nim nie tylko rozważania na tematy duchowe, ale zachęca do uczynków miłosierdzia wobec potrzebujących w Czadzie, syryjskim Aleppo oraz Libanie.
Wielki Post, który wzywa nas, abyśmy żyli bardziej duchem pokuty, nieodzowną w tym czasie modlitwą w wymiarze większym niż zwykle, rozważaniem Męki Pańskiej, jeszcze bardziej niż kiedykolwiek oczekuje od nas zaangażowania w różne dzieła miłości bliźniego – napisał do wiernych bp. Jan Tyrawa.
Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej proponuje wiernym wsparcie organizowanej przez Caritas akcji ,,Rodzina Rodzinie” – Spersonalizowany program pomocy dla ofiar konfliktu syryjskiego przygotowany przez Caritas daje szansę na realną odpowiedź na apel Papieża Franciszka o przyjęcie rodzin syryjskich przez parafie – wyjaśnia bp. Tyrawa.
Akcję wesprzeć możemy za pośrednictwem strony internetowej – www.rodzinarodzinie.caritas.pl. Znajdziemy pod tym adresem informację o potrzebujących Syryjczykach z Aleppo, oczekujących pomocy syryjskich uchodźcach w Libanie oraz ubogich rodzinach w Libanie. Możemy udzielić im jednorazowej pomocy finansowej lub zdeklarować się na comiesięczne wpłaty.
Druga z inicjatyw polecanych przez bydgoskiego biskupa dotyczy budowy szkoły w Czadzie – Pragniemy jako Diecezja, poprzez wielkopostną jałmużnę, zebrać fundusze na wybudowanie takiej szkoły. Biorąc pod uwagę relacje walutowe, koszt budowy nie przerasta naszych możliwości – ocenia bp. Jan Tyrawa – Na misjach w Czadzie, gdzie miałaby powstać szkoła, przebywa aktualnie ksiądz naszej diecezji, Jakub Szałek. Obraz warunków życia, jakie kreśli, dla nas zapewne nigdy nie będzie do wyobrażenia. Kościołowi, który idzie z misją głoszenia Ewangelii, zawsze towarzyszy działalność kulturotwórcza; budowania i prowadzenia szkół, szpitali, placówek oświatowych, aby pomóc miejscowej ludności tworzyć bardziej świadome, tożsame społeczeństwo, które potrafi coraz bardziej w sposób wolny i odpowiedzialny sterować własnym losem i m.in. zagospodarowywać posiadane przez siebie dobra naturalne. Im skuteczniej uda się to zrealizować, tym łatwiejsze do rozwiązania staną się – dziś jest to szczególne aktualne – problemy związane uchodźcami, z migracją.