Księdza Jana Wagnera namawiano, aby zataił swoją przynależność do stanu kapłańskiego – tego nie uczynił i zginął 1 listopada 1939 roku w Lesie Gdańskim. Bydgoska Czwórka ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy została uznana za męczenników za wiarę, obecnie Watykan prowadzi w ich sprawie proces beatyfikacyjny.
Księży – Piotra Szarka, Stanisława Wiorka, Jana Wagnera i Hieronima Gintrowskiego połączyła przynależność do Zgromadzenia Księży Misjonarzy założonego przez św. Wincentego a’Paulo oraz męczeńska śmierć jesienią 1939 roku z rąk niemieckich, za to tylko, że byli Polakami.
Ks. Hieronim Gintrowski CM był najstarszym z nich w momencie śmierci, miał 61 lat. Jak dowiadujemy się z książki ,,Dziedzictwo – Święci i Błogosławieni Rodziny Wincentyjskiej autorstwa ks. A. Vernaschi CM, w Bydgoszczy posługę kapłańską pełnił od 1934 roku. Po wybuchu II wojny światowej został w połowie września aresztowany przez gestapo, a następnie torturowany. Wszystko przyjmował z pokorą. Zginął 1 listopada 1939 roku w Lesie Gdańskim. W tym samym miejscu zakończył się też żywot ks. Jana Wagnera CM, który wcześniej również przeżył okrutne tortury. Książka ks. Vernaschi opisuje, iż pomimo tych poniżeń starał się podtrzymywać na duchu swoich współwięźniów. W niewoli niemieckiej przebywał od 8 października 1939 roku. Zachęcano go do zatajenia faktu bycia księdzem, bowiem wobec tej grupy kierowane były szczególnie represje okupanta niemieckiego. W chwili śmierci miał 47 lat.
Publiczna egzekucja na Starym Rynku zakończyła natomiast żywot księży Piotra Szarka CM oraz Stanisława Wiorka CM. Obaj zostali aresztowani 9 września 1939 roku podczas publicznej łapanki. Ks. Szarek posługę pełnił w Bydgoszczy od 1935 roku. Przed publiczną egzekucją miał zdążyć udzielić innym skazanym na śmierć ostatniego namaszczenia. Miał 31 lat. Z kolei ks. Wiorek do Bydgoszczy przybył tuż przed wojną, w celu pomocy w pracy duszpasterskiej księżom misjonarzom. Zginął w wieku 27 lat.
Proces beatyfikacyjnych bydgoskich księży rozpoczął się 23 września 2003 roku w Krakowie, wraz z 118 innymi męczennikami. Ich szczątki spoczywają na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy.
W przeszłości – w 1939 roku – papież Jan Paweł II wyniósł na ołtarze ponad setkę polskich męczenników II wojny światowej. Wśród nich znajdowała się ciesząca się kultem wśród młodych Poznańska Piątka – wychowankowie Salezjańskiego Oratorium św. Jana Bosko w Poznaniu. Miejmy nadzieję, że doczekamy się również błogosławionej Bydgoskiej Czwórki ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a’Paulo.