,,Bydgoskie tradycje umiłowania lotnictwa są wspaniałe”



Fot: Bogusław Białas

28 sierpnia wpisał się do polskiego kalendarza jako Święto Lotnictwa Polskiego. Jest to wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz przemysłu lotniczego. Bydgoskie uroczystości odbyły się na Błoniu, pod Pomnikiem Lotników.

Data 28 sierpnia nawiązuje do wielkiego sukcesu polskich lotników: Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury podczas międzynarodowych zawodów Challenge w 1932 roku. Tego dnia oddajemy hołd pionierom polskiego lotnictwa, wszystkim poległym w obronie Ojczyzny lotnikom, ale też pamiętamy o pracownikach przemysłu lotniczego. Jest to zatem okazja, aby wspomnieć bydgoskie tradycje lotnicze, czy polskich lotników w Bitwie o Anglię, którzy w dużym stopniu przyczynili się do obrony wysp przed nazistami. Jako bydgoszczanie powinniśmy pamiętać jednak również szczególnie o przemyśle lotniczym.

 

Reprezentujący wojewodę doradca Jacek Tarczewski (wojewoda Bogdanowicz spotykał się z poszkodowanymi w wyniku przejścia huraganu) w sposób szczególny dziękował za codzienną pracę pracownikom Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy. Warto przypomnieć, że kilka tygodni temu wylądował w nich samolot Gulsftream G550, którym latać będą najważniejsze osoby w państwie. Samoloty Gulsftream będą serwisowane właśnie w Bydgoszczy.

 

O dumie z bydgoskich tradycji mówił z kolei wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Jan Szopiński – Spotykamy się tutaj, aby wspomnieć wspaniałe bydgoskie tradycje lotnicze. Pod tym naszym wspaniałym bydgoskim niebem rodziły się tradycje, życiorysy, rodziły się sukcesy.

 

Szopiński przypomniał – W Bydgoszczy powstał pierwszy szybowiec w naszym kraju. W swoim przemówieniu zaznaczył również – Bydgoskie tradycje umiłowania lotnictwa są wspaniałe.


Po przemówieniach odczytano Apel Poległych dedykowany wszystkim lotnikom, którzy zginęli służąc Polsce i Polakom. Na zakończenie pod Pomnikiem Lotników złożono wiązanki kwiatów.