Co grozi za palenie śmieciami?



Fot: niepalsmieci.pl

Od pewnego czasu w przestrzenni publicznej więcej uwagi poświęca się zjawisku smogu i kwestii jakości powietrza jakim oddychamy. Problem wymaga wieloletnich działań, ale panuje zgoda co do tego, że należy zacząć od walki z osobami palącymi w piecu śmieciami, w tym butelkami plastikowymi.

Spalanie butelek i innych przedmiotów plastikowych wywołuje specyficzny zapach, który czuć można na połowie osiedla.

 

Miasto Poznań organizuje kampanie społeczną ,,Nie pal śmieci”, która ma na celu przede wszystkim uświadamianie o negatywnych skutkach palenia śmieci. Średnią temperaturę w piecach domowych szacuje się na 200 – 500 stopni C, która jest zbyt niska, aby spalać również niebezpieczne dla środowiska substancje chemiczne. W wyniku tego spalania trafiają one do atmosfery. Za bezpieczną temperaturę spalania uważa się przynajmniej 850 stopni C. Takimi możliwościami dysponuje co prawda spalarnia ProNatury, ale miejska polityka unieszkodliwiania odpadów, wymuszona przez przepisy Unii Europejskiej, zakłada przeznaczenie butelek plastikowych do recyclingu, dlatego też mieszkańców zachęca się zróżnicowanymi stawkami do prowadzenia segregacji.

 

Uprawnienia do kontrolowania czym spalamy w piecach posiada Straż Miejska. Strażnicy mogą w przypadku stwierdzenia spalania odpadów nałożyć mandat od 20 do 500 zł. Sprawę mogą również skierować do sądu, wówczas grzywna może być jeszcze wyższa.