ITS mógłby być skutecznym narzędziem inwigilacji



Głównym zadaniem funkcjonowania systemu ITS w Bydgoszczy jest optymalizacja ruchu miejskiego, czyli sprawianie, abyśmy w korkach stali jak najkrócej. System potrafi identyfikować tablice rejestracyjne, stąd też w swoich bazach danych gromadzi też informacje kiedy i gdzie podróżowaliśmy. O korzyściach jakie niesie ITS oraz możliwych zagrożeniach dla prywatności dyskutowano dzisiaj na Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Miasta.

W ramach systemu ITS monitoringiem objętych jest 56 skrzyżowań. Dane gromadzone przez kamery pomagają operatorom systemu w sugerowaniu kierowcom najkrótszych tras przejazdu – odbywa się to chociażby poprzez dane wyświetlana na tablicach świetlnych, które zainstalowane zostały przy drogach w centrum miasta.

 

System rejestruje około 93% tablic rejestracyjnych samochodów, które przejeżdżają przez skrzyżowania objęte ITS. Pracownicy ITS mogą za pomocą wyszukiwarki sprawdzić historię przejazdu dla danej tablicy rejestracyjnej. Taka funkcjonalność może wywoływać obawy, że system będzie służył nadużyciom. Obecnie stan infrastruktury informatycznej pozwala gromadzić numery rejestracyjne w bazie danych do 90 dni.

 

Wprowadzono procedury mające zapobiegać nadużyciom

Żeby system ITS nie służył niecnym celom wdrożono w Zarządzie Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej procedury mające uniemożliwić nadużycia. Przede wszystkim pracownicy obsługujący ITS nie mają dostępu do bazy rejestracyjnej pojazdów. Nie są oni zatem wstanie sprawdzić na kogo zarejestrowany jest dany pojazd.

 

Dodatkowo każde wyszukiwanie jest zapisywane w osobnym rejestrze, co pozwala przełożonym operatorów ITS na wykrycie, czy pracownicy nie dopuszczają się nadużyciom.

 

Z tej funkcjonalności ITS zdarza się korzystać policjantom. Funkcjonariusze chcąc jednak uzyskać jakiekolwiek informacje z ITS muszą najpierw zwrócić się do ZDMiKP na piśmie.