Jak przyjazna kierowcom jest Bydgoszcz?



Dystrybutor opon Oponeo we współpracy z producentem aplikacji Yanosik opracował ranking miast najbardziej przyjaznych kierowcom. Oceniano szybkość ruchu, liczbę kolizji oraz koszty parkowania. Sprawdzamy – jak w rankingu wypadła Bydgoszcz.

W ogólnym zestawieniu uplasowaliśmy się na 4 lokacie z liczbą 29 punktów – najlepiej wypadł Szczecin z 37 punktami. Najmniej przyjazna kierowcom zdaniem autorów rankingu jest zaś stolica.

 

U nas najszybciej

Najlepiej Bydgoszcz wypadła w zestawieniu szybkości poruszania się – w oparciu o dane aplikacji Yanosik uzyskaliśmy najlepszy wynik obok Lublina i Gdańska. Jeżeli chodzi o prędkość poruszania się w centrum, to najszybciej jeździ się w Katowicach (średnia 39,72 km/h), Bydgoszcz uzyskała 4 wynik (30,89 km/h). Jeżeli jednak przyjąć obszar całych granic miasta, to u nas jeździ się zdecydowanie najszybciej, bo prawie 50 km/h (dokładnie badanie wykazało 49,92 km/h).

 

W liczbie odnotowywanych kolizji nie wypadamy co prawda najgorzej, ale też ten problem bydgoszczan nie omija. Na 1 tys. mieszkańców przypada nad Brdą 12,8 kolizji, co daje 5 wynik pod względem najmniejszej liczby zgłoszeń – w Warszawie ten współczynnik wynosi 21,3, ale już w Szczecinie tylko 10,5.

 

Cały ranking dostępny – http://www.oponeo.pl/artykul/ranking-miast-przyjaznych-kierowcom

 

 

Opłaty za parkowanie

W przedostatniej części rankingu oceniano taryfy korzystania ze strefy płatnego parkowania. Średnia opłat za pierwsze trzy godziny parkowania wynosi u nas 2,60 zł, mniej płaci się tylko w Katowicach i Szczecinie. Autorzy rankingu zauważają jednak, iż tylko w trzech miastach mieszkańcy nie mogą kupić abonamentów ogólnodostępnych – w Bydgoszczy, Warszawie i Katowicach. W naszym mieście nie posiadamy również ulg dla przedsiębiorców.

 

Ostatni wskaźnik brany pod uwagę w rankingu to cena paliwa – Bydgoszcz wyróżnia się najdroższą ceną diesla (ON), która w 2016 roku średnio wyniosła 4,29 zł.