
Obchodów Święta Wojska Polskiego o tak wysokiej randze Bydgoszcz dawno nie miała. Dzisiejsze główne bydgoskie uroczystości odbywały się przy ulicy Gdańskiej na wysokości Myślęcinka, gdzie pojawili się żołnierze ze wszystkich jednostek z całego województwa kujawsko-pomorskiego. Najbardziej widowiskowym elementem była defilada wojskowa z udziałem ponad 80 pojazdów, które służą na co dzień polskim żołnierzom.
Podczas części oficjalnej wiceminister Bartosz Kownacki przyznał, że wielu żołnierzy dzisiaj nie może świętować, bowiem pomagają poszkodowanym w wyniku ubiegłotygodniowej nawałnicy – Taki jest już los żołnierza, że bez względu czy święto, czy dzień powszedni, to jesteście na służbie – zaznaczał Kownacki – Latem 1920 roku też wezwała was młoda Polska Ojczyzna. Wydawało się, że sprawa jest przegrana, że niespełna dwa lata niepodległości i Polska musi upaść pod nawałą barbarzyńców ze wschodu nie mamy żadnych szans. I stał się cud. Ta bitwa to był cud geniuszu marszałka Piłsudskiego i cud geniuszu polskiego żołnierza, który jak nigdy na świecie kocha swoją Ojczyznę i potrafił do ostatniego tchu bronić jej niepodległości. I obronił tą II Rzeczpospolitą, ale obronił też całą Europę, obronił cywilizację chrześcijańską. Dzisiaj nikt nie może mówić, że nas wyrzuci z grona państw europejskich. Bo my do tej Europy wpisaliśmy się krwią żołnierzy na przedpolach Warszawy, a wcześniej Legnicy czy Wiednia. My jesteśmy w Europie dzięki męstwu polskiego żołnierza.



Zdaniem wiceministra Bartosza Kownackiego Bitwa Warszawska, w której to rocznicę obchodzone jest Święto Wojska Polskiego dała nam Polakom dwie ważne lekcje. Pierwsza to umiejętność zjednoczenia się ponad podziałami politycznymi, gdy przyszłość Polski byłą zagrożona – Gdy ważył się los Ojczyzny wszyscy potrafili być razem. Potrafili się zjednoczyć, aby walczyć o Polskę. Nikt nas nie podzieli w miłości do Ojczyzny! To jest ten przymiot Polaków, który nas nie podzieli
Druga lekcja dotyczy tego, iż – Nie możemy zapomnieć, że jeżeli chcemy liczyć na naszych sojuszników i naszych przyjaciół, to w pierwszej kolejności musimy liczyć na siebie, dlatego polska armia się zmienia, się modernizuje – wyjaśniał Kownacki. Zapowiedział przy tym, iż wkrótce oficjalnie zapadnie decyzja o zwiększeniu liczebności armii zawodowej do 200 tys.


Na zakończenie części oficjalnej odczytano apel poległych, podczas którego oddano hołd polskim żołnierzom ze wszystkich epok. Część nieoficjalna odbywała się w Myślęcinku, gdzie można było z bliska zobaczyć sprzęt uczestniczący w defiladzie. Można było również wejść do czołgu. Ta część uroczystości zgromadziła tysiące bydgoszczan.
Sectetur adipiscing elit. Sed nisi ipsum, aliquet ac vulputate eu, congue nec diam. Mauris ligula metus, tempus eget scelerisque nec, aliquet et risus. Nulla consequat elit vel ipsum pharetra quis tempor metus varius.





