Kupując elektryczne autobusy będziemy uczestniczyć w tzw. planie Morawieckiego



Fot: UMB

Miasto Bydgoszcz wyraziło wolę zakupu w 2019 roku pierwszych 10-ciu autobusów elektrycznych, z możliwością dokupienia w kolejnym etapie drugiej takiej partii pojazdów. W poniedziałek w Warszawie w Ministerstwie Rozwoju 41 polskich samorządów, w tym Bydgoszcz i Inowrocław, w sprawie wspólnych działań na rzecz rozwoju sektora elektromobilności.

– Rozwój sektora elektromobilności w Polsce jest jednym ze strategicznych projektów zapisanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, uchwalonej tydzień temu przez Radę Ministrów. Porozumienie tworzy wspólnotę, która będzie kształtować zasady rozwoju elektromobilności w całej Polsce – wyjaśnia wicepremier Mateusz Morawiecki – Dynamiczny rozwój branży e-busów, czy szerzej mówiąc – polskiej branży elektromobilności, to nie tylko czystsze powietrze w naszych miastach. To przede wszystkim tysiące nowych, wysoko płatnych miejsc pracy dla polskich specjalistów, silny impuls innowacyjny dla gospodarki oraz zwiększenie zdolności eksportowych Polski, bo przecież polskie e-busy już zdobywają rynki nie tylko europejskie, ale i światowe.

 

Wyjaśniając krótko – strategia opracowana przez wicepremiera Morawieckiego zakłada rozwój polskiej gospodarki w oparciu o producentów niskoemisyjnego transportu zbiorowego. Rząd najprawdopodobniej wprowadzi atrakcyjne zachęty (w chwili obecnej nie ma jeszcze konkretów) dla samorządów, aby inwestował w transport niskoemisyjny. Pozwoli to wygenerować popyt na produkowane przez polskie firmy autobusy elektryczne. Należy podkreślić, że beneficjentem takiej polityki może być podbydgoska firma Solbus. Być może w prace badawcze zostanie włączony również Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy. Koordynatorem działań w tym zakresie będzie Narodowy Fundusz Badań i Rozwoju.

 

W Warszawie Bydgoszcz reprezentowali zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz oraz zastępca dyrektora ZDMiKP Rafał Grzegorzewski. Wprowadzenie elektrycznych autobusów będzie wymagało również instalacji na terenie Bydgoszczy infrastruktury do ładowania autobusów.