Minister Zalewska podsumowała ogólnopolski projekt historyczny w Bydgoszczy



W środę I Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy było gospodarzem uroczystości wręczenia certyfikatów nauczycielom uczestniczącym w szkoleniu ,,Polski wiek XX – losy państwa i narodu”. Gościem uroczystości była minister edukacji Anna Zalewska oraz prezes IPN Jarosław Szarek. Uczestnicy złożyli również kwiaty pod tablicą upamiętniającą Mariana Rejewskiego.

Jak podkreślano, miejsce podsumowania szkolenia nie było przypadkowe, bowiem szkoła przy Placu Wolności w Bydgoszczy funkcjonuje od czasów panowania dynastii Wazów i przez kilka wieków wpisało się w dzieło budowania polskiej tożsamości narodowej.

 

Szkolenie obejmowało sześć bloków tematycznych, które obejmowały takie zagadnienia jak Fenomen Polskiego Państwa Podziemnego, okres okupacji niemieckiej i sowieckiej wraz ze zbrodniami obu totalitaryzmów, czy chociażby mało znana powszechnie operacja antypolska NKWD w Związku Sowieckim w 1937 roku, która wymierzona była przeciwko polskim mniejszością.

 

Minister Anna Zalewska przyznała, że reforma nauczania historii będzie wdrażana jeszcze przez kilka lat, stąd też niezwykle ważne jest zaangażowanie się patriotyczne poszczególnych nauczycieli – Człowiek ma wiedzę poszukiwać, ale to państwo muszą uczyć go jak ją poszukiwać – zwróciła się do zebranych w auli I LO nauczycieli, minister edukacji.

 

– Państwo kształtujecie nasze przyszłe pokolenia. Żyjemy w czasach, gdy rodzice nie mają zbytnio czasu, dlatego to szkoła dzisiaj kształtuje – mówił prezes IPN dr Jarosław Szarek. Wspomniał on, iż dzięki polskim nauczycielom Polacy zachowali tożsamość narodową w czasie niewoli.

 

 

Dyrektor oddziału IPN w Gdańsku prof. Mieczysław Golon podkreślał, że do dzisiaj nie pogrzebano w Polsce jeszcze około 100 tys. ofiar hitleryzmu i komunizmu.

 

W auli zaprezentowana była również wystawa przygotowana przez IPN, która upamiętnia sylwetki polskich nauczycieli, którzy zostali zamordowani w 1939 roku przez Niemców w Dolinie Śmierci w Fordonie. Ich winę stanowiło to, że tworzyli polskie elity w Bydgoszczy.

 

Absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy był wybitny polski kryptolog Marian Rejewski. Dlatego po części oficjalnej uroczystości, minister edukacji wraz z innymi uczestnikami złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą tą postać, przy wejściu do szkoły.