Najstarszy bydgoski pomnik przeszedł renowację



Fot: Bogusław Białas

Po północnej stronie Katedry Bydgoskiej na Brdę spogląda postać św. Jana Nepomucena, męczennika i świętego Kościoła katolickiego. Mająca blisko trzysta lat rzeźba przeszła w ostatnim czasie renowację.

 

Trudno jednoznacznie określić kiedy rzeźba czeskiego świętego pojawiła się nad Brdą. W dokumentach wymieniona jest ona dopiero w roku 1745, szacuje się jednak, że powstać mogła nawet w 1729 roku, czyli tuż po kanonizacji świętego przez papieża Benedykta XIII. W tamtym okresie kult tego świętego był bardzo silny, stąd też poświęcone jemu figury powstawały dość powszechnie. Ulokowanie jego wizerunku nad Brdą mogło mieć związek, iż w tradycji ludowej uchodził jako osoba chroniąca przed powodzią. Ponadto jego kult mógłbyć związany z dużą popularnością św. Mikołaja, który jest również jednym z patronów bydgoskiej Katedry.  Pogląd o związku ze św. Mikołajem wyraził w pracy naukowej Janusz Hochleitner.

 

 

Święty Jan Nepomucen urodził się około 1350 roku w Pomuku, a zmarł w marcu 1393 roku w Pradze. Był osobistym spowiednikiem Zofii Bawarskiej. Jedna z wersji jego śmierci zakłada, że odmówił wyjawienia tajemnicy spowiedzi czeskiemu królowi Wacławowi, za co został poddany torturą, a następnie wrzucony do Wełtawy. Inna z wersji mówi po prostu o konflikcie pomiędzy królem a biskupem, Jan Nepomucen popadł w niełaskę władcy i został uwięziony a następnie zamordowany.