Od Mohaczu do Trianon – dzieje węgierskich tragedii narodowych



Gdy spojrzymy na dzieje Węgrów w ostatnich kilkuset latach, to są to losy tragiczne. Początkiem wielu nieszczęść dla narodu węgierskiego stała się bitwa pod Mohaczem z XVI wieku. Stąd też Mohacz stał się podobnie jak Trianon, symbolem węgierskiej tragedii.

 

W 1521 roku Turcy zdobyli Belgrad i zaczęli zagrażać chrześcijańskiej Europie. Już w 1526 roku wybuchła wojna pomiędzy Osmanami i Węgrami. Jak już kiedyś pisałem – Węgrzy stawiali sobie misję dziejową obronę chrześcijańskiej Europy, bycia przedmurzem chrześcijaństwa – w oparciu o te wartości kształtowała się tożsamość węgierskiej szlachty. W XVI wieku Węgrzy mogli dać tej dziejowej misji wymiar praktyczny w walce z armią Sulejmana Wspaniałego. Niestety nie poszło po ich myśli i w rozegranej 29 sierpnia 1526 roku bitwie pod Mohaczem ponieśli dotkliwą klęskę, w wyniku której zginął król Ludwik II Jagiellończyk. Jak napisał polski prof. Marian Zdziechowski – z tą klęską runęły Węgry.

 

Po Mohaczu doszło do rozbioru Węgier; dzisiejsza stolica Budapeszt trafiła bezpośrednio pod panowanie tureckie, Siedmiogród stał się uzależniony od Turcji, w rękach cywilizacji europejskiej pozostały tylko zachodnie ziemie, ale politycznie były uzależniony od Habsburgów. Od tego czasu Węgrzy przez długi czas nie mogli się zdobyć na niepodległość wobec austriackiej dynastii. Turcy ziemie węgierskie opuszczą dopiero półtora wieku później, gdy wojska pod wodzą polskiego króla Jana III Sobieskiego pobiją ich pod Wiedniem. Od Mohaczu rozluźnieniu ulegać będą również relacje polsko-węgierskie, dawna przyjaźń ożyje dopiero w XIX wiek, gdy Węgrzy zaczną coraz bardziej domagać się swojej niepodległości.

 

Węgrzy swoją podmiotowość zwiększą dopiero w 1867 roku, gdy powstały Austro-Węgry pod wspólnym berłem Habsburgów. Węgrzy zyskali wówczas część wolności, poprzez możliwość posiadania chociażby własnego parlamentu. Wspólna monarchia rozpadnie się zaraz po zakończeniu I wojny światowej, którą Austro-Węgry przegrają. Karą za grzechy Austro-Węgier był dla Węgrów traktat z Trianon, kolejna po Mohaczu wielka katastrofa. Na jego mocy doszło do kolejnego rozbioru Węgier, w trakcie którego stracili oni Siedmiogród, dzisiaj będący częścią Rumuni. Pretensje do tronu węgierskiego wyrażał co prawda Karol I Habsburg, ale przeszkodził temu regent Miklos Horthy, kończąc tym samym związki tej dynastii z Węgrami.

 

Więcej o historii Węgier i wydarzeniach bieżących z tego kraju, można przeczytać na portalu www.Magyar24.pl

 

Publikacja przedstawia skrótowo okres od Mohaczu do Trianon. Każdemu wiekowi można bowiem poświęcić dość rozbudowane publikację.