Radni koalicji odrzucają petycję przeciwników przyjmowania uchodźców

Na marcowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy bydgoscy samorządowcy skierowali w kierunku ministra Mariusza Błaszczaka wolę przyjęcia przez nasze miasto uchodźców z Syrii. Zgodnie z prawem radni muszą jednak również rozpatrzeć petycje przeciwko przyjmowaniu uchodźców – dzisiaj Komisja Rodziny i Polityki Społecznej stwierdziła, że petycja Młodzieży Wszechpolskiej powinna zostać odrzucona.

– Na sesji Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła stanowisko sprzeczne z tą petycją – proponuję aby komisja odrzuciła petycje w sprawie sprzeciwu wobec przyjmowania przez Bydgoszcz uchodźców – wyjaśniała przewodnicząca komisji Monika Matowska (PO). Jak podkreślała, przyjęte na marcowej sesji rozstrzygnięcie to – Jest sygnał, że w Bydgoszczy o tym rozmawiamy. Ta informacja już do ministra została skierowana.

 

Z takim tokiem postępowania nie zgadzał się radny Mirosław Jamroży (PiS), który oczekiwał, że komisja skieruje petycję przeciwników przyjmowania przez Bydgoszcz uchodźców do rozpatrzenia przez MSW, czyli resort odpowiedzialny w Polsce za prowadzenie polityki migracyjnej – Miałem nadzieje, że przy formowaniu odpowiedzi na tą petycję będziemy się kierować opinią władz naczelny. Teraz jedną będziemy selekcjonować jako pozytywną w naszym mniemaniu petycję, a drugą nie.

 

Natomiast radna Grażyna Szabelska (PiS) chciała, aby przed rozstrzyganiem przez komisję losu tej petycji, najpierw skonsultować się z organizacjami zajmującymi się niesieniem pomocy humanitarnej w Syrii i dla Syryjczyków, bowiem do tej pory radni rozpatrując zarówno petycje zwolenników przyjęcia uchodźców oraz przeciwników, opierali się na domniemaniach – Byłoby zasadne przed podejmowaniem tego typu decyzji skonsultowanie się ze specjalistami w dziedzinie udzielania pomocy humanitarnej.

 

Przewodnicząca Matowska zgodziła się z tym, że należałoby przedstawicieli organizacji zajmujących się pomocą humanitarną zaprosić, ale to dopiero po tym jak Rada Miasta podejmie decyzje polityczne odnośnie petycji. W głosowaniu wniosek Matowskiej o odrzucenie petycji poparło większość członków komisji (koalicja PO – SLD Lewica Razem), przeciwko byli natomiast radni PiS.

 

Tą samą petycją w poniedziałek ma się zająć jeszcze Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

 

Tematyka petycji dotyczących uchodźców przez media poruszana jest już od kilku tygodni. Działanie ustawy o petycjach może wydać się dla części czytelników nieco skomplikowane, dlatego na przykładzie petycji zwolenników i przeciwników przyjmowania uchodźców opracowaliśmy wyjaśnienie mechanizmów zawartych w tej ustawie – Jak działa ustawa o petycjach?

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/R12EaWt__5w” frameborder=”0″ allowfullscreen ]