W przyszłą środę Rada Miasta Bydgoszczy zdecydować ma jak wyglądać będzie sieć bydgoskich szkół od września. Na dzisiejszym posiedzeniu dyskutowano na temat dwóch lokalizacji, które budzą największe emocje. Niestety nie udało się znaleźć rozwiązania, które zadowoliłoby wszystkich.
Władzom Bydgoszczy udało się przygotować wdrożenie reformy oświaty w miarę sprawnie. Powstały jednak dwie sytuacje sporne, wokół których przez ostatnie tygodnie prowadzono rozmowy.
– Wydział Edukacji oraz radni z dużym zaangażowaniem włączyli się we wdrażanie reformy oświaty – dziękował wszystkim za zaangażowanie przewodniczący Komisji Edukacji Stefan Pastuszewski.
Najwięcej emocji budzi sytuacja sporna wokół osiedla Bajka. Dzieci z tego osiedla według propozycji ratusza chodzić miałyby do Szkoły Podstawowej nr 65 zlokalizowanej przy ulicy Teodora Duracza. Rodzice woleliby natomiast, aby przy ulicy Gawędy 5 na Bajce powstała osobna Szkoła Podstawowa. Wesprzeć ich w tej walce postanowił poseł Piotr Król, który gościł na dzisiejszym posiedzeniu komisji. Parlamentarzysta podkreślał, że jest absolwentem szkoły, która mieściła się przy ulicy Gawędy w przeszłości – Jest to jedyna dzielnica w Bydgoszczy zbudowana wokół szkoły – mówił poseł Król o Fordonie.
Utworzenie szkoły przy ulicy Gawędy nie podoba się już jednak pracownikom Szkoły Podstawowej nr 65, która po reformie oświaty straci na znaczeniu i tak, bowiem zmniejszony zostanie jej obwód. Wyłączenie z obwodu również Bajki sprawiłoby, że cały budynek szkoły nie byłby wykorzystywany. Dlatego też wobec tworzenia kolejnej szkoły tworzy się opór.
Zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz zaproponowała rozwiązanie kompromisowe. W przypadku zebrania przynajmniej jednej klasy złożonej przez uczniów zamieszkałych na Bajce, przy ulicy Gawędy 5 funkcjonować mogłaby filia Szkoły Podstawowej nr 65. Waszkiewicz nie wykluczyła również, że w przyszłości mogłaby powstać niezależna wobec SP nr 65 szkoła na Bajce.
Radna Grażyna Szabelska opracowała poprawkę do projektu sieci szkół, która zakładała powstanie przy ulicy Gawędy 5 Szkoły Podstawowej nr 29, której obwód tworzyłyby ulice znajdujące się w planowanym przez ratusz obwodzie szkół nr: 65 i 27. Ta propozycja została krytycznie przyjęta przez pracowników SP nr 65.
Przewodniczący Stefan Pastuszewski zaproponował przerwanie obrad komisji do przyszłego wtorku, aby dać jeszcze szansę na wypracowanie kompromisu w tej sprawie. W głosowaniu wniosek radnego odrzucili radni koalicji PO – SLD Lewica Razem, którzy chwilę później pozytywnie zaopiniowali koncepcję sieci szkół opracowaną przez Wydział Edukacji, wraz z propozycją kompromisu zaproponowaną przez prezydent Waszkiewicz, odrzucając poprawkę radnej Szabelskiej.
Drugim tematem sporu jest kwestia ewentualnego przekształcenia Gimnazjum nr 9 przy ulicy Gajowej 94. Radna Szabelska odpowiadając na postulat części rodziców złożyła poprawkę w sprawie przekształcenia tego gimnazjum w szkołę podstawową. Ta propozycja oprócz zwolenników wśród pedagogów, ma również przeciwników. Dlatego również jej nie uwzględniono.
Gorąca dyskusja w tej sprawie czeka nas jeszcze w przyszłą środę bezpośrednio na sesji Rady Miasta Bydgoszczy, na której to zapaść mają już wiążące decyzje.