TMMB zaprasza na kolejną ciekawą wycieczkę

Sezon letnich wycieczek z cyklu ,,Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami” w pełni. W najbliższą sobotę pojawi się okazja poznania losów działających niegdyś w Bydgoszczy klasztorów, ale również badacz trudnej bydgoskiej historii okresu II wojny światowej Wiesław Trzeciakowski pokaże, gdzie zamordowano prezydenta Leona Barciszewskiego. Udział w wydarzeniu będzie bezpłatny.

W najbliższą sobotę 22 lipca 2017 roku proponujemy wycieczkę do mało znanych miejsc w centrum Bydgoszczy. Tym razem Krzysztof Bartowski historyk sztuki z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury odsłoni przed nami tajemnice bydgoskich klasztorów- od Bernardynów poczynając (browar, zbiory, kaplica Loretańska), poprzez Jezuitów (krypty), Klarysek (elementy systemu obronnego miasta) a na Karmelitach (zabytki) kończąc.

 

Kiedyś śródmieście Bydgoszczy wyglądało inaczej niż dziś. Dotyczy to także zabudowy w rejonie ulic: Pomorskiej i Zduny. To tereny poprzemysłowe, na których znajdowały się rozmaite mniejsze zakłady jak: stolarnie, magazyny szachulcowe, stajnie i ujeżdżalnie. Tylko niektóre obiekty, jak twierdzi Krzysztof Bartowski, przetrwały w niezmienionej postaci.

 

Dalszą część wycieczki poprowadzi Wiesław Trzeciakowski pisarz, historyk, autor książki „Śmierć w Bydgoszczy 1939-1945”. Zobaczymy miejsca związane z pobytem Leona Barciszewskiego w naszym mieście. Należy do nich m.in. reprezentacyjna willa prezydentów Bydgoszczy przy ul. Wały Jagiellońskie 12, która była miejscem zamieszkania, prawdopodobnie połączonym ze specjalnym schronem na wypadek wojny.

 

Wiesław Trzeciakowski przedstawi działalność Leona Barciszewskiego w Bydgoszczy, i poprowadzi do miejsca, gdzie Niemcy zamordowali prezydenta w narożniku ulic: Ludwikowo i Rynkowskiej, tj. terenie dawnej Prochowni. Najprawdopodobniej w tym samym miejscu został też rozstrzelany Janusz Barciszewski, syn prezydenta.

 

Wycieczka odbędzie się w najbliższą sobotę, 22 lipca 2017 roku. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują osobiste zapisy w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4, telefoniczne: 52-322-51-96, lub e-mailem: biuro@tmmb.pl Zapisy, podczas których podajemy miejsce i godzinę zbiórki przyjmowane są od dziś do piątku włącznie w godzinach 9.00-15.00. Zapraszamy.