W przypadającą w przyszłym tygodniu Niedzielę Palmową Duszpasterstwo Akademickie ,,Martyria” zaprezentuje już po raz XVII ostatnią drogę Jezusa Chrystusa. Odbywające się corocznie Misterium zdążyło już wyrobić sobie w regionie renomę, dlatego też ostatnie edycję oglądało po około 20 tys. widzów.
Sama organizacja Misterium Męki Pańskiej jest natomiast dużym wydarzeniem organizacyjno-logistycznym. W tegoroczną edycję zaangażowanych będzie około 300 wolontariuszy, z tego 200 osób stanowić będą aktorzy. Dzieło, które obejrzymy 9 kwietnia, było natomiast przygotowywane kilka miesięcy.
Hasło XVII Misterium Męki Pańskiej to – Ecce Homo. Organizatorzy chcą, abyśmy podjęli refleksję czy w świetle codziennych spraw mogą dziać się rzeczy wielkie, które są wstanie odmienić los świata. Takie jakie działy się wokół życiorysu Jezusa Chrystusa – centralnej postaci w Misterium.
Misterium jest nie tylko opowieścią o historycznych wydarzeniach, o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, ale jest przede wszystkim próba spojrzenia, jak bardzo ta historia dzieje się dziś, pośród naszych spraw, w naszej codzienności. I jak bardzo nas przemienia – czytamy w za proszeniu na Misterium – W czasach Jezusa wielu Go nie rozpoznało, wielu zastanawiało się kim On jest, wielu widziało w nim tylko człowieka. Jak Go widzimy dzisiaj? Kim On dla nas jest?
Zdaniem twórców Misterium Męki Pańskiej postacią, która właściwie odpowiedziała na wezwanie Jezusa Chrystusa był św. brat Albert, którego rok decyzją Sejmu RP obchodzimy. Niosąc pomoc potrzebującym, widzieć miał zaproszenie Chrystusa do niesienia miłości. W tym roku przypada również 100-lecie objawień w Fatimie, stąd też ważną postacią będzie również Matka Boska.
Fordońska Dolina Śmierci jest również miejscem symbolicznym, bowiem w tym miejscu spoczywa ponad 1200 osób bestialsko zamordowanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej.