Ważny wyrok NSA w kwestii własności gruntów kolejowych



Grunty wobec których w 1990 roku PKP nie mogło udokumentować swojego prawa własności, powinny stać się własnością gmin na terenie których są położone. W praktyce taka sytuacja dotyczy większości gruntów o wartości kilkudziesięciu miliardów złotych.

W dniu 27 lutego Naczelny Sąd Administracyjny orzekł – Pozostawanie nieruchomości we władaniu przedsiębiorstwa PKP bez udokumentowanego prawa w sposób określony w art. 38 ust. 2 ustawy z 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości oznacza, że nieruchomość ta należała w dniu 27 maja 1990 r. do rad narodowych i terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy z 10 maja 1990 r.

 

Do treści tego orzeczenia odnosi się w liście do premier Beaty Szydło prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza – wiele wcześniejszych decyzji wydawanych przez wojewodów, a dotyczących przekazania gruntów skarbu państwa w użytkowanie wieczyste PKP, nie mają żadnych podstaw prawnych – ocenia.

 

Zdaniem Brejzy – Uchwała powyższa daje gminom szansę na potwierdzenie i sfinalizowanie ich prawa własności nieruchomości znajdujących się w użytkowaniu PKP w postępowaniach komunalizacyjnych lub zmierzających do wzruszenia prawomocnych decyzji o odmowie komunalizacji albo prawomocnych decyzji wydanych w postępowaniach uwłaszczeniowych o stwierdzenie nabycia przez PKP prawa użytkowania wieczystego tych nieruchomości.

 

Dlatego też włodarz Inowrocławia apeluje – W związku z powyższym, uprzejmie proszę Panią Premier o podjęcie czynności, które ułatwią gminom sprawne i szybkie uregulowanie stosunków własnościowych w powyższych sprawach. Wydaje się, że cel taki mógłby zostać osiągnięty poprzez zobowiązanie Wojewodów do pilnego zorganizowania trójstronnych spotkań pomiędzy gminami, Wojewodami i PKP, na których wypracowane zostałyby zasady współpracy w zakresie zgromadzenia stosownej dokumentacji potwierdzającej uprawnienia gmin w omawianym zakresie.

 

Według prezydenta Ryszarda Brejzy, szybkie zrealizowanie jego postulatów pozwoli uniknąć paraliżu procesu inwestycyjnych, które realizowane będą z pieniędzy unijnych. Inowrocław przygotowuje się do budowy parkingu przy wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego parkingu przy ulicy Magazynowej oraz przejścia podziemnego pod torami w kierunku dworca kolejowego. Realizacja tej inwestycji wymagać będzie jednak uregulowania kwestii dotyczącej własności gruntów, które obecnie należą do PKP.