Jutro (wtorek) przypada Święto Wojska Polskiego, ustanowionego w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, nazywanej również Cudem Nad Wisłą, która przesądziła o losach wojny polsko-bolszewickiej. Przy tej okazji wspominamy takie postaci jak marszałek Józef Piłsudski czy gen. Tadeusz Rozwadowski. Warto pamiętać również o wkładzie gen. Józefa Hallera.
Dnia 15 sierpnia, w dniu Wniebowzięci Najświętszej Maryi Panny, kontynuował Sikorski ofensywę V Armii, zmusiwszy bolszewików do odwrotu za Wkrę, ja zaś wydawszy rozkaz gen. Żeligowskiemu do natarcia na Radzymin 10 Dywizją Piechoty, pokierowałem osobiście ogniem artylerii 11 Dywizji i o dziesiątej w nocy wjechałem do palącego się Radzymina, mając u swego boku gen. Romei i mego dwunastoletniego syna, harcerza – tak przebieg Bitwy Warszawskiej opisuje w swoich pamiętnikach gen. Józef Haller. Twórca Błękitnej Armii w tej bitwie dowodził frontem północnym – Dziwne uczucie miałem, kiedy ze wzruszeniem ściskali moją dłoń ci generałowie i pułkownicy, jak gdyby żegnając krewnego bankruta. Na zapytanie najstarszego z nich, gen. Henrysa, czy może sytuacja się tak pogorszyła, że trzeba im będzie opuścić Warszawę, śmiejąc się odpowiedziałem:
-Comme vous boulez, ale nie widzę powodu. Za kilka dni będziecie świadkami naszego zwycięstwa.
Z niedowierzaniem przyjęto tę moją stanowczą odpowiedź i posypały się pytania oraz zapowiedzi, choć niewielkiej pomocy ze strony Francji, która przysłała oficerów sztabu dla łączności taktycznej.
Więcej o wspomnieniach gen. Hallera piszemy – Bitwa Warszawska okiem gen. Józefa Hallera
Wystawa poświęcona Hallerowi
Decyzją Senatu RP gen. Józef Haller jest jednym z patronów roku 2017 w Polsce. Z tej okazji w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy powstała poświęcona tej postaci wystawa – Chcieliśmy na tej wystawie pokazać trzy rzeczy. Po pierwsze wkład polskiego uchodźstwa z całego świata – wkład materialny, wkład rekrutacyjny, w tworzenie tej armii. Druga rzecz chcieliśmy pokazać losy polskiego żołnierza tułacza, który ciągnął do tej armii niemal z całego świata, bo i z Australii i Japonii, z Ameryki Północnej i Południowej. Trzecim problemem jaki chcieliśmy pokazać to postać gen. Hallera – jego zaangażowanie w tworzenie tej armii, jego profesjonalizm i patriotyzm. Oraz następnie jego działalność w okresie między wojennym – opowiada Jerzy Lelwic, kurator wystawy.
{youtube}vkX7YJ8P770{/youtube}
W Święto Wojska Polskiego Muzeum Wojsk Lądowych będzie bezpłatne w godzinach 10:00 – 16:00 dla odwiedzających. Tego dnia będzie można również wejść do czołgu T-72.