
Trwa VIII edycja Koncertów Maryjnych z Różą, w ramach których każdego dni możemy posłuchać w bydgoskiej Katedrze pięknych koncertów. Tradycja tych koncertów sięga blisko sto lat co ma wpływ na ich wyjątkowość, ale jeszcze większą tradycją mógł się poszczycić wystęujący w poniedziałek męski chór ,,Halka”.
Towarzystwo Śpiewu ,,Halka”, którego chórzyści ubogacili Mszę Świętą sprawowaną o godzinie 18, we wspomnienie św. Macieja, niedawno świętowało swoje 135 urodziny. Założony w 1883 roku chór należy do najstarszych funkcjonujących na ziemiach polskich. W koncercie po zakończonej Mszy Świętej ,,Halka” wystąpiła razem z Chórem Mieszanym ,,Dzwon”, który również może poszczycić się bogatymi dziejami – w lutym ten chór świętował swoje 95-lecie działalności.
{youtube}VX1mWKCn2wg{/youtube}
{youtube}0aivubqLNak{/youtube}
Tradycja Koncertów Maryjnych z Różą sięga natomiast lat 20-tych XX wieku, gdy chórzyści spontanicznie schodzili się do Katedry, aby podziękować Matce Bożej za powrót Bydgoszczy do Polski. Tegoroczna – VIII edycja po reaktywacji koncertów przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, poświęcona jest 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości.
Plan koncetów na kolejne dni:
Wtorek – 15 maja – Chór Żeński „CANTARE” oraz Chór Kameralny „Akolada” Bydgoskiej Szkoły Wyższej
Środa – 16 maja – Chór Collegium Medicum UMK oraz Chór Kameralny Akademii Muzycznej
Czwartek – 17 maja – Chór „Exsultate Deo” z Parafi i Św. Polskich Braci Męczenników
Piątek – 18 maja – Chór Mieszany „Jubilate Deo” z parafi i MBNP.
Sobota – 19 maja – Chór św. Grzegorza przy Parafi i św. Antoniego z Padwy
Niedziela – 20 maja – Bydgoski Chór Kameralny
Poniedziałek – 21 maja – Chór „Septyma”
Wtorek – 22 maja – Schola Wyższego Seminarium Duchownego
W środę 17 maja w Domu Polskim (ulica Grodzka 1) odbędzie się natomiast prelekcja ks. Mateusza Ziemiewskiego pt. ,,Maryja w muzyce. „Totus-Tuus” – H. M. Góreckiego” (od godziny 17:00).
Sectetur adipiscing elit. Sed nisi ipsum, aliquet ac vulputate eu, congue nec diam. Mauris ligula metus, tempus eget scelerisque nec, aliquet et risus. Nulla consequat elit vel ipsum pharetra quis tempor metus varius.





