Po Mszy Świętej sprawowanej o godzinie 19:15 w intencji narodu, ojczyzny i Kościoła w tradycyjnym rycie rzymskim – w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa odbędzie się projekcja filmu i prelekcja poświęcona traktatowi z Trianon.
Zawarty w czerwcu 1920 roku traktat z Trianon doprowadził do znacznego rozbioru ziem węgierskich, wielu przedstawicieli narodu węgierskiego znalazło się w granicach innych państw. Dzisiaj odbędzie się premierowa projekcja polskiej wersji językowej filmu dokumentalnego poświęconego temu traktatowi. Dyrektor Muzeum Trianońskiego w Várpalota Csaba Pálem Szabó opowiada w nim o tym co działo się na Węgrzech po I wojnie światowej i wyraża swoje refleksje, na temat wpływu tej tragedii na tożsamość węgierską.
Zwiastun filmu:
Zapowiedź: O traktacie z Trianon
Powoli wraca u nas wszystko do normy – już dzisiaj zapowiadamy kolejny reportaż poświęcony wielkiej tragedii narodu węgierskiego jakim był traktat z Trianon. Swoimi spostrzeżeniami dzieli się Csab Pál Szabó, dyrektor Muzeum Trianon w Várpalot. Pełen reportaż w wersji polskiej dostępny będzie w przyszłym tygodniu.
Opublikowany przez Magyar24 2 maja 2018
Po projekcji filmu natomiast prelekcję poświęconą traktatowi z Trianon wygłosi radny dr Stefan Pastuszewski.
Tematyka traktatu z Trianon wydaje się nie dotyczyć Polski, ale wbrew pozorom może być doskonałą refleksją dla nas Polaków w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Gdyby politycznie pewne sprawy w czasie I wojny światowej ułożyły się inaczej, kto wie czy Polski nie spotkałby podobny los co Węgrów.