Granice i niepodległość trzeba było ,,wyrąbać szablami”

W czwarte w siedzibie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, która mieści się w Bydgoszczy, odbył się uroczysty apel, z okazji zbliżającego się Święta Wojsk Polskiego. Była to okazja do wyróżnieni najlepiej służących Polsce żołnierzy z regionu, a także do złożenia przez lokalny samorząd podziękowań dla żołnierzy w imieniu społeczności lokalnej.

– W bieżącym roku przypada jedna z najbardziej fundamentalnych rocznic w dziejach naszej państwowości – 100. lecie odzyskania niepodległości – mówił dowódca Inspektoratu gen. bryg. Dariusz Łukowski, który zaznaczył jednak – W listopadzie 1918 roku zaczęły się tworzyć zręby polskiej administracji. Nic nie było jeszcze pewne. Po ponad 100. letniej niewoli powstało państwo, które nie miało ustabilizowanych granic. Trzeba je było wyrąbać szablami. Walka była długa i przyniosła wiele ofiar.

 

Szczególnym zagrożeniem dla odradzającej się Rzeczypospolitej byli bolszewicy – Największym wyzwaniem było przedstawienie się nawale bolszewickiej, która zagrażała nie tylko Polsce, ale całej Europie – mówił gen. Łukowski nawiązując do Bitwy Warszawskiej z 15 sierpnia 1920 roku, która przesądziła wynik tamtej wojny. Ten sukces polskiego oręża stał się zalążkiem Święta Wojsk Polskiego, które w środę będziemy obchodzić.

 

 

W imieniu bydgoszczan podziękowanie żołnierzom złożył prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Uroczystość odbyła się z pełnym ceremoniałem, przy udziale kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

 

Żołnierze zapraszają bydgoszczan na festyn

W środę 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego, na parkingu przy ulicy Dwernickiego odbędzie się festyn żołnierski, w ramach którego będzie można posłucha orkiestry wojskowej, zobaczyć sprzęt wojskowy. Dla najmłodszych przewidziano wesołe miasteczko i konkursy. Festyn rozpocznie się o godzinie 15:00.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/SSmKKaS2OGc” frameborder=”0″ allow=”autoplay; encrypted-media” allowfullscreen ]