Ignacy Jan Paderewski patronem bydgoskiej szkoły



Wczoraj Rada Miasta Bydgoszczy wyraziła zgodę, aby jeden z ojców niepodległej Polski Ignacy Jan Paderewski będzie patronem V Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Szarych Szeregów 4a. Uchwała radnych ma szczególny wymiar z racji obchodzonego w tym roku jubileuszu 100-lecia niepodległości.

Ignacy Jan Paderewski patronuje już Portowi Lotniczemu Bydgoszcz i jednej z bydgoskich ulic. Nadanie jego imienia V Liceum Ogólnokształcącemu było inicjatywą społeczności szkolnej. Zgodnie z przepisami, wnioskowanego patrona musi zatwierdzić Rada Miasta.

 

Nadania patronatu miało również wymiar dekomunizacyjny, bowiem dotychczasowym patronem szkoły jest Leon Kruczkowski, w opinii IPN postać propagująca ustrój komunistyczny.

 

Dla Polaków Ignacy Jan Paderewski był kimś więcej niż wirtuozem fortepianu dającym setki koncertów. W czasie występów przypominał zawsze o idei wskrzeszenia kraju znajdującego się pod zaborami. Po wybuchu I wojny światowej zaczął prowadzić szeroko zakrojoną działalność dyplomatyczną na rzecz Polski i Polaków. Z właściwą sobie energią włączył się w działania charytatywne. W 1915 roku wraz z Henrykiem Sienkiewiczem założył Vevey Szwajcarski Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych aktywnie działał na rzecz Polski. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu prezydent USA W. Wilson umieścił polską sprawę w trzynastym punkcie swego orędzi dotyczącego pokoju po zakończeniu I wojny światowej. W sierpniu 1917 roku został przedstawicielem Komitetu Narodowego Polski na terenie USA – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

 

W dalszej części czytamy, że jego przybycie do Wielkopolski pod koniec 1918 roku dało impuls do wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Był również negocjatorem pokoju w Wersalu, obok Romana Dmowskiego. Na mocy podpisanego przez obu Traktatu Wersalskiego Bydgoszcz wróciła do Polski.