W poniedziałek Rada Miejska w Inowrocławiu dokonała podziału miasta na wielomandatowe okręgi wyborczej. Wymagały tego nowe przepisy wyborcze, bowiem jesienią w Inowrocławiu nie będą obowiązywały już jednomandatowe okręgi wyborcze, lecz ordynacja większościowa.
Jednomandatowe okręgi w Inowrocławiu zostały wprowadzone przed wyborami samorządowymi w 2014 roku. W oparciu o ten system, gdzie w każdym okręgu wybierany jest jeden radny, o najwyższym poparciu, wybrano obecnie działającą Radę Miejską.
Na jesień w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców, a takim jest Inowrocław, powróci ordynacja większościowa. W oparciu o liczbę głosów oddanych na daną listę w okręgu, dokonuje się podziału mandatów pomiędzy komitety. Taki system ma zapewnić większą reprezentacyjność opozycji.
Wczoraj radni wyznaczyli cztery okręgi, w których wybieranych będzie 5 lub 6 radnych. Jak wynika z rachunków, jeden radny przypadać będzie na około 3005 mieszkańców.
Po 6 radnych wybieranych będzie w okręgach: nr 1 Stare Miasto, nr 2 Piastowskie, Solno, Mątwy i Szymborze (największy okręg liczący ponad 19 tys. mieszkańców) oraz nr 4 część Uzdrowiskowego. W najmniejszym okręgu liczącym mniej niż 15 tys. mieszkańców, części Uzdrowiskowego, wybieranych będzie 5 radnych.
Łącznie wybieranych będzie 23 radnych. Z danych Komisarza Wyborczego (stosuje on inną metodologię niż Główny Urząd Statystyczny) Inowrocław zamieszkuje 69,1 tys. mieszkańców.