Inowrocław przygotowuje się do setnej rocznicy powrotu do Polski

Od symbolicznej dla Polaków daty odzyskania przez Polskę niepodległości – 11 listopada 1918 roku, do czasu poczucia tej wolności przez inowrocławian, minęło jeszcze kilka tygodni. Inowrocław do Polski wrócił bowiem dopiero na początku stycznia 1919 roku, wyzwolony przez powstańców wielkopolskich pod wodzą kpt. Pawła Cymsa.

Co roku we wspomnienie tamtych wydarzeń w Inowrocławiu mają miejsce obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. 5 stycznia Inowrocław będzie świętował 100. rocznicę wybuchu tego powstania, a zarazem także powrotu do Polski, bowiem już Kujaw Zachodnich powstańcy Niemcom nie oddali.

 

W centrum, o godzinie 12 odbędzie się rekonstrukcja zdobycia gmachu Poczty Głównej przygotowana przez Harcerską Grupę Rekonstrukcji Historycznej ZHR. Podczas inscenizacji (przed budynkiem Poczty Głównej przy ul. Królowej Jadwigi 29) będzie można zobaczyć atak powstańców i walkę z Niemcami, działania sanitariuszek, a następnie zwycięski szturm. Po rekonstrukcji odśpiewany zostanie hymn Polski.

 

Tego samego dnia o godz. 13 w Bibliotece Miejskiej w Saloniku Literacko-Artystycznym odbędzie się wernisaż tematycznej wystawy połączony z promocją albumu fotografii „Powstanie Wielkopolskie w Inowrocławiu na Kujawach Zachodnich 1918 – 1919” Tomasza Sibory.

 

O godzinie 16 mieszkańcy Inowrocławia spotkają się przy pomniku Powstańców Wielkopolskich przy ul. Orłowskiej na manifestacji patriotycznej z udziałem kompanii wojska i orkiestry dętej. Delegacje tradycyjnie złożą kwiaty.