Lubimy wracać do starych pocztówek z okresu pruskiego, aby spoglądać w przeszłość jak wyglądała Bydgoszcz. Są tacy, którzy robią dzieła porównawcze tego co było kiedyś i jest dzisiaj. Malarz Roman Puchowski natomiast stara się swoimi obrazami przypominać tą przeszłość.
Po tramwajach jeżdżących niegdyś ulicą Mostową pozostała już tylko pamiątkowa szyna, którą dostrzec mogą najbardziej spostrzegawczy na Moście Staromiejskim im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego. O tym, że była to ważna arteria transportowa przypominają natomiast pocztówki i widokówki z XVIII i XIX wieku. Dość bogatą kolekcję widokówek zgromadził bydgoszczanin Wiesław Gozdek – wśród jego dzieł znalazła się perełka – ulica Mostowa w dość nietypowej scenerii. Zafascynowany widokówką malarz Roman Puchowski, postanowił ją przełożyć pędzlem na płótno, nadając przy tym zatrzymanej klatce z przeszłości Bydgoszczy kolorów.
Po prawej stronie zauważymy narożnik nieistniejącego już Teatru Polskiego, dalej w oczy rzuca się bogate w zieleń nabrzeże Brdy i ulokowany w okolicy dzisiejszego Domu Polskiego spichrz. Bardziej spostrzegawczy zauważą również dwie wierze kościoła na Starym Rynku, który nie przetrwał II wojny światowej.
Przed dwoma laty Roman Puchowski namalował w oparciu o stare widokówki, Teatr Miejski z dość nietypowej perspektywy. Na tym obrazie również pojawia się tramwaj.
Kilka dni temu zaprezentowaliśmy natomiast inne dzieło Puchowskiego, nieistniejącą śluzę nr 2 Kanału Bydgoskiego, przy ulicy Grottgera. Więcej o tym dziele można przeczytać – Nieistniejąca śluza na obrazie Romana Puchowskiego
Polecamy również naszą publikację o tym, jak Puchowski opierając się o odpowiednią perspektywę, nadał centrum Koronowa zupełnie nowego oblicza – Koronowo – którego możecie nie poznać