W Inowrocławiu od Powstania Wielkopolskiego rozpoczęto świętowanie jubileuszu niepodległej

Fot: Ki24.info

Rok 2018 w Polsce będzie miał szczególny symbol – jako jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości. Inowrocław na wolność musiał poczekać nieco dłużej niż do 11 listopada 1918 roku, bo aż do 6 stycznia 1919 roku, gdy powstańcy dowodzeni przez kpt. Pawła Cymsa wyzwolili to miasto.

 

Dla inowrocławian szczególne znaczenie mają daty 5 i 6 stycznia, gdy do Inowrocławia dotarło Powstanie Wielkopolskie. Miejscem, gdzie odbywają się najważniejsze uroczystości patriotyczne w tym mieście jest pomnik poświęcony Powstańcom Wielkopolskim, co świadczy jak wielkim kultem cieszy się ono na Kujawach. Dzisiaj również zebrano się pod tym pomnikiem, aby oddać hołd wszystkim powstąńcom – W pięknej historii Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu pobrzmiewa zrozumienie, że tylko we współdziałaniu jest siła, tylko w zgodzie i solidarności. Prawdę weryfikowała jedna wartość – miłość wobec własnej ziemi. Oby tak pojęty patriotyzm połączony z rzetelną wiedzą, spokojem umysłu i wiarą był trwałą wartością teraz, ale również w przypadającą w tym roku setną rocznicę odzyskania niepodległości. Weszliśmy w rok wyjątkowy. Rok, w którym szczególnie będziemy czcić ostateczne zwycięstwo i wolność Polaków – mówił prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza – Wdzięczność dla bohaterów to również nasza wiedza o znakach Powstania Wielkopolskiego, które są wokół – w nazwach ulic, nazwach szkół, tablicach pamiątkowych.

 


 

W trakcie uroczystości odczytano Apel Poległych, oddano salwę honorową oraz złożono wiązanki kwiaty. Tradycyjnie ten moment kibice Zawiszy uczcili odpaleniem rac.

 

Za tamten czas przyszło inowrocławianom gorzko zapłacić 20 lat później. NIemcy w trakcie II wojny światowej byli wyjątkowo okrutni wobec osób zaangażowanych w Postanie Wielkopolskie.