31 marca 2004 roku swoją działalność zainaugurowało Centrum Szkolenia Sił Połączonych (Joint Traning Centre) NATO, główna jednostka w sojuszu odpowiedzialna za przygotowanie kadry oficerskiej przed misjami międzynarodowymi. Siedzibą JFTC została Bydgoszcz, co przyniosło gospodarczo na pewno korzyści dla społeczności lokalnej.
W czwartek 23 maja odbyły się uroczystości 15-lecia JFTC, o których szerzej piszemy – Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO świętuje swoje 15. lecie
W dość rozbudowanym przemówieniu dowódca JFTC gen. Wilhelm Grün, przybliżył najważniejsze wydarzenia z historii tej jednostki. Zaczęło się wszystko w listopadzie 2002 roku w Pradze, na szczycie poświęconym transformacji NATO, na którym zapadła decyzja o potrzebie utworzenia Centrum Szkolenia Sił Połączonych, bezpośrednio podległego Sojuszniczemu Dowództwu ds. Transformacji w Norfork, w stanie Virginia. Początkowo JFTC nie miało zbyt dobrych warunków lokalowych, bowiem mieściło się w koszarach Pomorskiego Okręgu Wojskowego (już nieistniejącego) przy ulicy Dwernickiego. Już jednak w tamtych warunkach odnosząc pierwsze sukcesy, gdy zespół JFTC w Niemczech przygotował Europejską Brygadę Południowo-Wschodnią do misji w Afganistanie.
Od września 2009 roku JFTC działa już w obecnie znanej lokalizacji, przy ulicy Szubińskiej. Od 2019 roku w szkoleniach organizowanych przez JFTC bierze udział około 6,5 tys. uczestników. Od wspomnianego 2005 roku JFTC było zaangażowane w przygotowywanie kadry dowódczej do misji w Afganistanie i Iraku w ramach operacji ISAF, aż do 2014 roku. Od 2015 roku JFTC wspiera misje Resolute Support w Afganistanie. Kolejne lata to kolejne wyzwania – w JFTC obecnie są organizowane także takie szkolenia jak Trident Joust, w trakcie których przerabiane są możliwe scenariusze wojny hybrydowej. Ważnym elementem są także ćwiczenia interoperacyjności bojowej CWIX, w trakcie których co roku, sprawdzane są możliwości współdziałania różnych systemów bojowych, z których korzystają armie NATO i państw sprzymierzonych.
15 lat JFTC to również 6 dowódców i 8 szefów sztabu generalnego. Pierwszym dowódcą był Duńczyk gen Peter Kühnel (2004-2006), następnie obowiązki przejął jego rodak Agner Rokos (do 2009 roku), w latach 2009-2011 JFTC dowodził niemiecki gen. Johannes Bager (dokonał przeprowadzi jednostki na ulicę Szubińską). Od 2011 do 2013 roku obowiązki dowódcy pełnił Słowak Pavel Macko, którego w latach 2013-2016 zastąpił pierwszy Polak gen. Wojciech Grabowski. Obecnie misję dowódcy pełni Niemiec gen. Wilhelm Grün, którego kontrakt zakończy się w lipcu. Do tej pory nie wybrano jeszcze jego następcy.
Jeżeli chodzi o zastępców dowódców i jednocześnie szefów sztabu generalnego, warto wspomnieć o węgierskim generalne László Szabó, który angażował się w inicjatywy polsko-węgierskie w Bydgoszczy. Swoje obowiązki pełnił w latach 2013-2016.