Europa jest kontynentem, gdzie najbardziej aktywnie podnoszona jest potrzeba zmian źródeł pozyskiwania energii dla poprawy klimatu. Mówiąc krótko – w Europie podejmowane są najaktywniejsze działania na rzecz obniżenia emisji dwutlenku węgla. We wtorek zastępca prezydenta Maria Wasiak w imieniu Miasta Bydgoszczy podpisała się pod postulatami europejskiego Porozumienie Burmistrzów.
We wtorek i w środę Bydgoszcz jest gospodarzem ogólnopolskiej konferencji ,,Efektywność energetyczna kluczowym elementem transformacji energetycznej gmin”, z udziałem samorządowców z całej Polski, na którym gości również przedstawicielka Biura Porozumienia Burmistrzów.
– Nie przypadkowo jesteśmy w gronie samorządowo-ekologicznym, ponieważ to samorządy są na pierwszej linii walki o jakość klimatu. Samorządy są najbardziej zdeterminowane, aby wychodzić naprzeciw – mówiła zastępca prezydenta Maria Wasiak, otwierając konferencję na bydgoskiej Marinie – Mamy poczucie, że wymiana informacji pomiędzy samorządami, porównywane doświadczeń jest bardzo ważne, każdy z nas więcej lub mniej z takich spotkań wynosi.
– My samorządowcy jeszcze do końca nie zdajemy sobie sprawy jaka ogromną rolę odgrywamy w budowaniu lepszej przyszłości – mówił Leszek Drogosz, dyrektor wydziału infrastruktury Miasta Stołecznego Warszawy, a także prezes polskiego stowarzyszenia Energie Cities. Nawiązał on do odbywających się w wakacje strajków klimatycznych organizowanych przez młodzież – Teraz to dzieci mówią nam, że za mało troszczyliśmy się o planetę, że chcemy ją zostawić im pełną śmieci. Pokazuje to tylko, że jest to sprawa pokoleń. Żebyśmy naprawdę uratowali ziemię przed tym dramatycznym stanem jakim mogą być wysokie temperatury. Nie czekajmy, tylko działajmy – temu poświęćmy najbliższe dwa dni.
Konferencja służy przede wszystkim wymianie doświadczeń. W jej programie była wizyta studyjna w instalacji termicznego przekształcania odpadów ProNatury. Bydgoszcz chwaliła się planem stworzenia systemu oświetlania ulic oraz zasilania tramwajów w oparciu o energię pozyskaną w wyniku spalania odpadów oraz o fotowoltaikę. Konferencja duży nacisk kładzie na sprawy klimatyczne, ale też istotną kwestią jest tańsze pozyskiwanie energii elektrycznej, co przy dzisiejszej sytuacji na rynku jest dużym wyzwaniem dla samorządów.
Gościem specjalnym konferencji jest Alis Daniela Torres z Biura Porozumienia Burmistrzów – Inicjatywa europejska Porozumienia Burmistrzów to oddolny ruch, którego celem jest większa ochrona klimatu oraz efektywność energetyczna. Celem jest zapewnienie lepszej przyszłości dla pokoleń – wyjaśniała – Cele Porozumienia Burmistrzów są zgodne z polityką europejską.
Porozumienie zakłada zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do 2030 roku o 40% – Ta inicjatywa obywatelska prowadzi do realizacji najbardziej ambitnych rozwiązań na świecie. Jest to też szansa, że będą się rozwijać nasze gospodarki w zupełnie nowym kierunku.
Akces do Porozumienia Burmistrzów podpisała zastępca prezydenta Maria Wasiak. Kolejnym krokiem będzie wypracowanie już dla Bydgoszczy planu zrównoważonej energii tzw. SEAP-a.