Czy Bydgoszcz przyciągnie rządową Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości?



Fot: UMB
Fot: UMB

Na mocy ustawy rząd powołuję Fundację Platforma Przemysłu, której celem jest przyczynienie się do zwiększenia konkurencyjności polskich firm. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że jej siedzibą nie będzie Warszawa. Zainteresowane ulokowaniem fundacji nad Brdą są władze Bydgoszczy.

W styczniu prezydent Rafał Bruski skierował list do minister Jadwigi Emilewicz wskazując, że w Bydgoszczy funkcjonuje dobrze rozwinięta branża informatyczna – Niech jednym z argumentów przemawiającym za takim rozwiązaniem będzie to, że w rankingu ekspertów z Banku Światowego, spośród wszystkich polskich lokalizacji, Bydgoszcz umieścili na czele miast, w których najlepiej prowadzić biznes – pisze prezydent Bydgoszczy.

 

W odpowiedzi udzielonej pod koniec lutego minister Emilewicz stwierdza – Miasto Bydgoszcz i zaproponowana w nim propozycja niewątpliwie jest bardzo interesująca.

 

Minister wskazuje również – Bierzemy też pod uwagę rozwój branży teleinformatycznej w danym regionie, aktywność gospodarczą, ale również fachową kadrę, która mogłaby zasilić szeregi Platformy oraz rankingi ekspertów wypowiadających się na temat najlepszych warunków do prowadzenia działalności biznesowej w Polsce.

 

Minister Jadwiga Emilewicz podsumowuje stwierdzeniem, że Bydgoszcz będzie brana pod uwagę jako ewentualna siedziba Fundacji.

 

Zadaniem Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości będzie, począwszy od przybliżania przedsiębiorcom tematyki przemysłu 4.0, proponowanie rozwiązań biznesowych, doradztwo strategiczne i budowanie sieci kooperacyjnych, a także dbanie o otoczenie prawno-regulacyjne czy wreszcie dawanie impulsu do podnoszenia poziomu zaawansowania technologicznego polskich przedsiębiorstw. To zarówno działania koordynacyjne, jak i aktywne stymulowanie rynku – czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

 

W poniedziałek w ratuszu odbyło się cykliczne spotkanie prezydenta Rafała Bruskiego z parlamentarzystami, radnymi województwa oraz przedstawicielami klubów radnych. Jednym z puntów tego spotkania obok kwestii budowy dróg ekspresowych S-5 i S-10, a także patowej sytuacji z finansowaniem przez rząd budowy nowego kampusu Akademii Muzycznej, była poruszona również kwestia podjęcia wspólnych działań, aby Bydgoszcz stała się siedzibą Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. Na to spotkanie nie dotarli jednak parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. Jedyną osobą reprezentującą tą formację była wiceprzewodnicząca Klubu Radnych PiS Grażyna Szabelska.