,,Każdy z nas jest wezwany, aby wziąć udział w trudach i przeciwnościach”



Dzisiaj obchodzimy Święto Wojska Polskiego, w naszym województwie główne obchody, w 99 rocznicę Bitwy Warszawskiej odbywają się Włocławku, który znajdował się blisko frontu. W Bydgoszczy w tym roku świętowanie jest skromne, jego centralnym punktem była Msza Święta sprawowana parafii garnizonowej.

Udział we Mszy wzięli udział przedstawiciele jednostek wojskowych wchodzących w skład Garnizonu Bydgoszcz. Zabrakło w tym roku natomiast przedstawicieli zarówno władz państwowych oraz samorządów. Obecna była jedynie radna Grażyna Szabelska. Mszę sprawowano w intencji poległych polskich żołnierzy. Obecni byli kombatanci.

 

W kazaniu ks. ppłk Tomasz Paroń mówił o duchowym orężu, posiłkując się listem św. Pawła do Efezjan – Święty Paweł opisując wyposażenie rzymskiego legionisty pragnie pokazać w jaki sposób ma być kształtowana nasza postawa – mówił kapłan – <W końcu bądźcie mocni w Panu – siłą Jego potęgi. Obleczcie pełną zbroję Bożą, byście mogli się ostać wobec podstępnych zakusów diabła. Weźcie na siebie pełną zbroję Bożą, abyście w dzień zły zdołali się przeciwstawić i ostać, zwalczywszy wszystko. Stańcie więc [do walki] przepasawszy biodra wasze prawdą i oblókłszy pancerz, którym jest sprawiedliwość, a obuwszy nogi w gotowość [głoszenia] dobrej nowiny o pokoju. W każdym położeniu bierzcie wiarę jako tarczę, dzięki której zdołacie zgasić wszystkie rozżarzone pociski Złego >. Święty Paweł w Liście do Efezjan przestawia nam wyposażenie legionisty, ale w ten sposób pragnie nam pokazać, w jaki sposób każdy z nas ma być uzbrojony w naszej duchowej walce ze złem.

 

Ksiądz Paroń przypomniał – Możemy się odwołać też do innych słów św. Pawła, w których powiedział, że każdy z nas jest wezwany by wziąć udział w trudach i przeciwnościach, jako dobry żołnierz Jezusa Chrystusa.


Tradycja świętowania Święta Wojska Polskiego, bądź  jak to było na początku Święta Żołnierza Polskiego, w dniu 15 sierpnia, we wspomnienie rozpoczęcia kluczowego natarcia w Bitwie Warszawskiej, które zdecydowało  losach wojnych polsko-bolszewickiej, sięga sierpnia 1923 roku.  Po II wojny światowej komuniści je znieśli, obecnie obchodzimy je po ponownym ustanowieniu w 1993 roku. 15 sierpnia to również ważne świeto katolickie – Wniebowstąpienia Najświętszej Maryii Panny. Osoby żyjące w czasie  wojny polsko-bolszewickiej, w sposób szczególny wskazywali na wstawiennictwo za Polską Matki Bożej, co przejawiało się chociażby poprzez fundowanie figur. Takowa w 10-tą rocznicę Bitwy Warszawskiej stanęła na Cmentarzu Nowofarnym w Bydgoszczy.

W wojnie polsko-bolszewickiej, w tym w kluczowych momentach w sierpniu 1920 roku wsławił się na froncie północnym generał Aleksander Karnicki, który po zakonczeniu tej wojny na trwałe związał się z Bydgoszczą  Pamiętajmy dzisiaj o tej postaci. Spoczywa na cmentarzu przy ulicy Karnickiej, grob generała został odrestaurowany kilka lat temu przez kibiców Zawiszy, którzy również przyczynili się do przywrócenia powszechnego pamięci o tej postaci.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/gIQJjsxkTsk” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen ]