Przed Szpitalem MSW przy ulicy Markwarta w Bydgoszczy, kandydaci komitetu Lewicy przestawili swoją diagnozę stanu służby zdrowia w Polsce, która jest negatywna oraz przedstawili swoje postulaty, którymi po wejściu do parlamentu chcą ją uzdrowić. Wszystko sprowadza się do potrzeby zwiększenia nakładów budżetowych.
– Wiele lat temu polska służba zdrowia zachorowała na poważną chorobę. Poważną, ale uleczalną, tyle że żadna partia od ponad dekady nie chce uzdrowić służby zdrowia, kolejki do specjalistów wciąż rosną – ocenił Krzysztof Gawkowski, lider listy Lewicy w okręgu bydgoskim – Wydatki na służbę zdrowia są poniżej średniej unijnej. W Unii Europejskiej według badań Eurostatu jest to blisko 10% PKB, w Polsce poniżej 6%. Lewica mówi stop tym złym praktykom.
Dzisiaj Lewica zapowiedziała wprowadzenie leków na receptę za maksymalnie 5 zł – Leki za 5 zł to jest jeden z głównych postulatów Lewicy, które będziemy przedstawiać w tej kampanii.
Kandydaci Lewicy, którzy reprezentują różne partie, podpisali również deklaracje, że po wejściu do Sejmu zamierzają zgłosić pakiet ustaw, jedna z nich zakłada pewną jawność negocjacji z koncernami farmaceutycznymi.
– Nie da się uzdrowić polskiej służby zdrowia bez zwiększenia nakładów. Zwiększając nakłady na polską służbę zdrowia zwiększamy bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców naszego kraju, sprawiamy że lekarze przychodzą co pracy w tych szpitalach – ocenił drugi na liście wyborczej Jan Szopiński.
W jego opinii należy również zwiększyć dostępność oddziałów geriatrycznych dla seniorów. Jednocześnie Szopiński pochwalił kujawsko-pomorskie szpitale za wysokie pozycje w ogólnopolskich rankingach, w szczególności Szpital MSW, w tle którego odbywała się konferencja prasowa.