Może być problem magazynowaniem znalezionych przed laty reliktów Zamku Bydgoskiego



Podczas prowadzonych w 2008 roku prac archeologiczny przy ulicy Grodzkiej, tuż przy ogrodzenia przedszkola, odkryto pozostałości muru Zamku Bydgoskiego oraz liczący kilkanaście metrów szerokości wał grodu. Znalezisko wysłano na badania do Torunia, gdzie pozostało do dzisiaj.

W trakcie prac uzyskano ponad 30 metrów sześciennych drewna archeologicznego, które służby konserwatorskie skierowały do Pracowni Konserwacji i Dokumentacji Instytutu Archeologii UMK w Toruniu. Prace konserwatorskie zakończono w 2011 roku. Znajdują się one obecnie w magazynach przy ulicy Szosa Bydgoska w Toruniu.

 

Z informacji przedstawionej w interpelacji przez wiceprzewodniczącego Rady Miasta Lecha Zagłobę Zyglera wynika, że Instytut Archeologii UMK rozważają wystawienie Bydgoszczy rachunek za dalsze przechowywanie reliktów Zamku Bydgoskiego.

 

Zastępca prezydenta Iwona Waszkiewicz informuje, że na chwilę obecną bydgoskie Muzeum Okręgowe nie dysponuje przestrzenią do ekspozycji tego znaleziska, a także do magazynowania wału. Magazyny musiałyby spełniać pewne wymogi konserwatorskie.

 

Waszkiewicz informuje, że dyrektor Muzeum Okręgowego pracuje nad pomysłem na wykorzystanie odnalezionych fragmentów fortyfikacji.

 

Zamek Bydgoski powstał w XIV wieku, poważnie zniszczony został w XVII wieku w czasie wojny ze Szwedami. Decyzja o jego rozbiórce zapadła w XIX wieku.