Ponad 20 tys. zł na Kujawską Jerozolimę

W XVII wieku z inspiracji dziełem holenderskiego mnicha Andrichema rozpoczęła się budowa Kalwarii Pakoskiej, nazywanej też Kujawską Jerozolimą. Jej budowa trwała dość długo z uwagi na problemy stwarzane przez zaborców, dzisiaj jest jednak jedną z największych atrakcji naszego regionu.

W okresie Wszystkich Świętych odbywały się w różnych miejscach kwesty na ratowanie cmentarzy. W Pakości co roku znani mieszkańcy Kujaw oraz społecznicy kwestują na rzecz Kalwarii Pakoskiej. Kilka lat temu przeszła ona gruntowny remont przy wsparciu Unii Europejskiej, ale potrzeby są ogromne. Kalwaria to kompleks kilkunastu obiektów obrazujących drogę krzyżową Jezusa Chrystusa, które są rozłożone na przestrzeni kilku kilometrów. W tym roku kwestowano po raz 14, celem przewodnim była renowacja zabytkowego krucyfiksu z 1760 roku oraz kaplicy Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Udało się zebrać ponad 20 tys. zł.

 

{youtube}7yNlko6mzLY{/youtube}

 

W 1590 roku w Kolonii holenderski mnich Andrichem opublikował dzieło o łacińskiej nazwie Theatrum Terrae Sanctae et Biblicarum Historiarum cum tabulis geographicis aere expressis – przedstawiało ono opis Palestyny i miejsc świętych w Jerozolimie. W oparciu o to dzieło w Europie powstały Kalwarie, które symbolizują Mękę Pańską Jezusa Chrystusa.